ABD'den yeni hamle 10 Eylül 2014, 18:32

Amerika Başkanı Obama, IŞİD planını bugün açıklayacak. Basına servis edilen bilgilere göre, PKK'ya IŞİD karşısında öncü rol biçen Amerika, Kürt gruplar arasındaki makası kısarak Irak'ın kuzeyinde nüfuzunu artıracak. PKK ile Sünni gruplara silah verilmesi yoluyla da, hem merkezi yönetim hem de Türkiye karşısında kozunu güçlendirecek.
Amerika Başkanı Obama, IŞİD ile mücadele planını Türkiye saati ile 04.00'te, 11 Eylül saldırısı yıldönümününün hemen öncesinde açıklayacak.

Plan yarın Suudi Arabistan'da yapılacak ve Türkiye'nin de katılacağı IŞİD zirvesinin de ana gündemini oluşturacak. Strateji aynı zamanda Amerika'nın Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden destek istediği çekirden koalisyonun da hedeflerini belirleyecek.

Amerikan basınına servis edilen bilgilere göre, bölgeye asker gönderilmeyecek. Irak'ta ve Suriye'de IŞİD'e karşı belirli gruplar silahlandırılacak ve askeri eğitim verilecek.

İşte, planın bölge dengelerini yeniden değiştirmeyi hedefleyen kısmı da burada.

Amerika'nın yeni stratejisinde PKK'ya önemli bir rol biçiliyor. PKK silahlandırılarak, Barzani ve diğer Kürt gruplar arasındaki makas da daraltılacak. Nihai hedef PKK, Barzani, Goran, Talabani gibi grupların birliğini sağlamak.

Plana göre, Irak'taki Sünni gruplara da askeri eğitim verilecek.

"IŞİD zayıflarsa Esad güçlenir" tezinden yola çıkan Amerika, Suriye'deki silahlı muhalif gruplara da mali ve askeri desteğini artıracak.

Böylece, hem Türkiye hem de Irak Merkezi Yönetimi'nin kontrolü, Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine uzanan bu hatla sağlanacak.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar