banner864

ABD'ye bölgeden tepki 11 Eylül 2014, 18:50

Amerika'nın IŞİD'i öne sürerek Suriye ve Irak'a saldırma planına, Rusya, İran, Suriye, Lübnan ve Irak'tan tepki geldi. Suriye, "Hükümetimizin rızası olmadan yapılacak herhangi bir eylem saldırı olarak görülecektir" dedi. Rusya, uluslararası hukuku hatırlattı, İran, IŞİD ile mücadele için bölgesel işbirliği önerisini yineledi.
Amerika'nın açıkladığı IŞİD planına bölge ülkeleri net yanıt verdi.

Obama'nın, "Irak’ta olduğu gibi Suriye’deki IŞİD’e karşı da harekete geçilmesi konusunda tereddüt etmeyeceğim" sözlerine Suriye sert tepki gösterdi. Suriye Milli Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, "Hükümetimizin izni olmadan Suriye topraklarına yapılacak herhangi bir Amerikan müdahalesini "saldırı" sayarız" dedi.

Rusya, Amerika'ya uluslararası hukuku hatırlattı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Amerika'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan tek taraflı olarak Suriye'de IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenlemesi uluslararası hukukun ihlali olur" ifadelerini kullandı.

İran, Amerika'nın IŞİD'le mücadelesinin şüpheli olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, teröre destek veren ülkelerin terörle mücadele edemeyeceğini söyledi.

Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, terörizmle mücadelenin ancak uluslararası ve bölgesel işbirliğiyle mümkün olduğunu vurguladı.

Lübnan Hizbullahı, "Amerika IŞİD'i yok etmek istemiyor, bölgede tutmak istiyor" dedi. Lübnan’da yayımlanan Es Sefir gazetesinin haberine göre Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Amerika'nın asıl hedefinin,  Irak ve Suriye’de siyasi kazanım elde edebilmek için IŞİD’i korumak olduğunu söyledi.

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, çözümün merkezinde Amerika değil, Irak hükümeti olmalı dedi. Sadr, "Irak, komşu ve müttefik ülkelerle işbirliği içinde olmak istiyor, işgalcilerle değil. Irak, aşırıların ve işgalcilerin esiri değildir." diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar