banner864

Afganistan'da pazara bombalı saldırı 15 Temmuz 2014, 15:02

Afganistan'ın doğusunda bulunan Paktika vilayetinde meydana gelen patlamada 89 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu belirtildi.
   Paktika vilayetinin Argon bölgesinde pazar yerinin girişinde meydana gelen olayda bomba yüklü bir aracın polis kontrol noktasında durdurulduğu sırada patlatıldığı ifade edildi. Olayda 89 kişi hayatını kaybederken çok sayıda da yaralının olduğu belirtildi. Olay şu ana kadar herhangi bir örgüt tarafından üstlenilmedi. Afganistan’ın başkenti Kabil’de de sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı çalışanlarını hedef alan bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi de yaralanmıştı. Saldırı Taliban tarafından üstlenilmişti.
   Birleşmiş Milletler 2014 yılı ilk yarısı sivil kayıplarına yönelik yayınladığı geçen haftaki raporunda, Afganistan'da sivil kayıp sayısının 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 24 arttığını ifade etmişti. 2014 yılının ilk altı ayında hayatını kaybeden sivil sayısının bin 564, yaralı sayısını ise 3 bin 289 olduğu belirtilmişti.  (İHA)

Yorum Gönder