banner864

Ağır bombardıman başladı! 05 Şubat 2015, 14:23

Japonya ve Ürdün İŞİD'e karşı savaş ilan etti. Japon gazetecinin infaz edilmesinin ardından intikam yemini eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe, parlamentodan yurtdışı harekât yetkisi istedi. Pilotu yakılarak öldürülen Ürdün Kralı Abdullah ise hava kuvvetlerine "yakıtınız ve merminiz bitene kadar IŞİD hedeflerini vurun" emri verdi.
Japon gazeteciyi infaz eden IŞİD'e karşı intikam yemini eden Japonya harekete geçti.
Ülkeyi ayağa kaldıran olayın ardından "Çok güçlü bir öfke hissediyorum" diyen Japonya Başbakanı Şinzo Abe, parlamentodan orduya yurt dışı harekât yetkisi vermesini istedi. Onay çıkması halinde Japon ordusu, saldırıya uğrayan müttefiklerine destek gerekçesiyle IŞİD'e karşı hava operasyonlarına katılabilecek. 

İkinci Dünya Savaşı yenilgisi sonrasında yapılan pasifist anayasası Japon ordusunun ülke dışında yapabileceği şeyleri büyük ölçüde sınırlıyor.

IŞİD'e karşı bir intikam yemini de Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan geldi.

Esir pilotun yakılarak öldürülmesinin ardından ABD ziyaretini yarıda kesen Oxford Mezunu Kral, ülkesine döner dönmez Genelkurmay Karargâhı'na gitti. IŞİD'e karşı tüm askeri seçenekleri masaya yatıran Abdullah, Hava Kuvvetleri'ne 'yakıtınız ve merminiz bitene kadar IŞİD hedeflerini vurun' emri verdi.

Ürdün resmi kanalı, Abdullah'ın 'IŞİD'e karşı 'acımasız bir savaş başlatacağız' dediğini duyururken Ürdün hava kuvvetlerinin ilk hedefi, öldürülen pilotun uçağının düştüğü bölge oldu. Ürdün jetleri Musul Ninova'daki IŞİD mevzilerine ağır hava bombardımanı düzenledi.

Bu arada İsrail Başbakanı Netanyahu, Kral Abdullah'a taziye mesajı yolladı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry'de, Ürdün'e yapılan yardımın 660 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkarılacağını açıkladı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Murat Engin :

önce suriyeyi tehdit edeceksin, yiyorsa gel diyecek, yemiyorsa işid peydah olacak bir küresel ittifaka sebebiyet verecek, japonya ve amerika aynı hedefte birleşecek, ve ortadoğu bütün dünyanın el birliğiyile yıkılacak. hayırlı işler.

Yunus :

bence bunlar hep tezgah.ışid'i cıa ve mossad kurdu.her ülke ışid'i hedef alırsa ortaya nurtopu gibi kürdistan(2.israil)kukla devleti ortaya çıkar.

okan :

türk halkı ürdün ve japonya halklarının yanındadır

rafet AKSARI :

Allah yolunuzu açık etsi̇n vurun şu sapıklara, soyu bi̇tmeyecekti̇r ama si̇z yi̇nede vurun insanlıktan nasiplenmemiş emperyalist sürüleri̇ne.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder