banner864

'AİHM kararı Ermeni entelektüel terörünü bitirmiştir' 21 Nisan 2014, 23:43

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Doğu Perinçek kararını "Bu karar Ermeni entelektüel terörizmini bitirdi" sözleriyle değerlendirdi. 1915 olaylarına "soykırım" diyerek algı siyaseti yürütüldüğüne dikkat çeken Büyükelçi Akil, "Soykırım yoktur demek Ermenilere düşmanlık değildir, Türkiye olarak hukuk alanında korkumuz yok" ifadelerini kullandı.
24 Nisan yaklaşırken Ermeni soykırım yalanı başta Amerika olmak üzere bir çok emperyalist merkezlerde gündemde.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, 24 Nisan öncesi Hürriyet Gazetesi'ne çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Türkiye'nin hukuki olarak sorunu olmadığına belirten Büyükelçi Akil, AİHM'nin Doğu Perinçek kararını hatırlattı.

Türkiye olarak hukuki alanda korkumuz yok. "Asala teröröünü Orly davaları, Ermeni entelektüel terörizmini de AİHM ve Fransa Anayasa Mahkemesi kararları bitirmiştir" diye bir yazı okumuştum. Katılıyorum.


Büyükelçi, Ermeni meselesi üzerinden "algı siyaseti" yürütüldüğüne dikkat çekti.

Soykırım konusu hukuki bir tartışmadır. Uluslararası alanda yüksek mahkeme ve kurumların, hukukçu ve tarihçilerin katılımıyla soykırım konusu açıklığa kavuşturulmalı. Bütün soykırım kararları uluslararası mahkemelerde böyle alınmıştır. Ama Ermeni yöneticiler bunu hukuk dışındaki çeşitli parlamentolarda kararlar aldırıp, beyinlere yerleştirerek, ‘algı siyaseti’ izlemeyi seçiyorlar. Soykırım gibi ciddi bir kavramın içi boşaltılıyor.

"İnkâr yasasına tepki göstermek demokratik bir haktır" diyen Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, "1915 tehcirine soykırım değildir" demenin Ermenilere düşmanlık anlamına gelmediğini belirtti.


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar