banner864

Akdeniz için buluştular! 30 Nisan 2015, 17:59

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi liderleri Lefkoşa'da bir araya geldi. 3'lü zirveden sonra yayınlanan ortak deklarasyonda, "Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge sınırlarınının belirlenmesine devam edileceği" vurgulandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Üçüncü ülkeler tarafından onay istenmeyen bölgelerde sınırları belirleyeceğiz" dedi.
 Mısır Cumhurbaşkanı  Abdülfettah el-Sisi, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Andonis Anastasiadis Lefkoşa'da 3'lü zirvede buluştu. 3 lider, zirvenin ardından ortak bir deklarasyon yayınladı.
"Lefkoşa deklarasyonu" başlığı adı altında açıklanan ortak karar metninde, Doğu Akdeniz'in bölüşülmesi vurgusu yer aldı. Deklarasyonda, "Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirlemeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ortak basın toplantısında, "Üçüncü ülkelerin de onayının isteneceği sınır belirlemesi yerine, onay istemeyen bölgelerde sınırları belirleyeceğiz” dedi. 

Yunanistan ile Mısır arasında kalan bölümde münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirleneceği ifade edildi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar