banner864

AKP'den füze telafisi 22 Ekim 2013, 10:25

Türkiye'nin Çin ile yaptığı hava savunma sistemi anlaşması tartışılmaya devam ederken AKP, Amerikalı Sikorsky firmasıyla 3 buçuk milyar Dolarlık sözleşme imzalamaya hazırlanıyor. Sözleşme kapsamında 109 adet genel maksat helikopteri üretilecek. Üretilen helikopterlere Amerikanın izni ile silah takılabilecek.
 Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma füzelerini Çin’den alma kararının ardından tartışmalar devam ederken AKP'nin füze telafisi için ABD’li Sikorsky firmasıyla 3,5 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayacağı ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Türkiye "genel maksat helikopteri" programı kapsamında önümüzdeki günlerde Amerikalı Sikorsky firmasıyla bir anlaşma imzalayacak. Sikorsky Askeri Sistemlerden Sorumlu Başkanı Samir Mehta, "Bu anlaşma önümüzdeki 30 gün içinde bütünüyle imzalanacak. Program kapsamındaki tamamlanmış helikopterin tesliminin 2018 yılında olması planlanıyor" dedi.

Anlaşmaya göre 109 adet "genel maksat helikopteri" üretilecek. Helikopterler Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek. Gerekli görüldüğü takdirde diğer sivil kurumlar için de helikopter üretilebilecek.

Üretilen helikopterlere silah takma işlemi Amerikan hükümetinin izniyle mümkün olacak. Amerika izin verdiği takdirde helikopterlere silah takılabilecek.

ABD’li firma ile imzalanacak 3,5 milyar dolarlık helikopter anlaşmasının maliyetinin de Çin’den alınacak füze sistemlerinin maliyetiyle aynı olması dikkat çekti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

hakan aşcı :

amerikanın iznine dayalı olarak üretilen helikpterden ne hayır cıkar .amerika isterse silah takılabilecek bilmem ne bilmem ne ne zaman özgür bir sekilde istedigimizi yapacaz dört gözle bekliyorum..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar