banner864

Alman Ordusu gerçekleri gizlemiş 10 Temmuz 2014, 13:00

Alman Ordusu’nun, 2010 yılında Afganistan’da düzenlediği operasyona ilişkin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ortaya çıktı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Alman Ordusu tarafından düzenlenen en büyük operasyon olarak kayıtlara geçen “Halmazag” operasyonunda, iddialara göre çok sayıda sivil ölmüş. Bugüne kadar operasyonda sivillerin zarar görmediğine yönelik yapılan resmi açıklamaların aksine, WDR Televizyonu’nda Peşembe akşamı (bugün) yayınlacak “Monitor” adlı programda gündeme getirilen iddialara göre, sözkonusu operasyonda 27 sivil hayatını kaybetmiş.
Haber programda gündeme getirilen iddialar, operasyona tanık olanlar, ölenlerin yakınları ve Afgan yetkililerin ifadeleriyle destekleniyor. Operasyona katılan bir Alman askere göre de “Halmazag” operasyonunda sivllerin ölmüş olma olasılığı yüksek.
Alman Ordusu tarafından 2010 yılı Sonbaharı’nda Afganistan’da yapılan “Halmazag” operasyonu, Alman askerinin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaptığı en büyük askeri operasyon olarak biliniyor. Dört gün süren operasyonda topçu birlikleri, savaş uçakları, zırhlı personel taşıyıcıları ve helikopterler de kullanılmıştı. 

Ahmet Yıldırım / Dortmund (DHA)

Yorumlar

abrek :

şu avrupa emperyalizminin saldırgan devletler coğrafyasına baktığımda yine de en aklı başında devlet ve kültürü almanya olarak görüyorum.. ne ingiltere, ne fransa ne italya ne de diğer gelişmiş avrupa.. ama bu haber geriletti almanya'yı nazarımda..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar