banner864

Almanya'dan kritik Türkiye açıklaması 29 Temmuz 2015, 16:43

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gidecek kişileri, İstanbul Metrosu ve otobüs istasyonlarında saldırı düzenlenme olasılığına karşı uyardı.

Uyarıda şu ifadeler yer aldı: 'PKK’nın faaliyetlerinde artış görülebilir. Bunun ötesinde İstanbul’da yeraltı raylı ulaşım şebekesi ve otobüs duraklarına yönelik olası saldırılara dair işaretler bulunuyor.'

Almanya Dışişleri Bakanlığı dün de Türkiye'ye gidecekler için bir uyarı yazısı yayımlamıştı. Bakanlığın internet sayfasında yer alan yazıda Türkiye'nin son hava operasyonları nedeniyle PKK'nın intikam eylemleri yapabileceği uyarısında bulunuldu.

Yazıda, 'Özellikle Türkiye'nin iç bölgelerine yapılacak gezilerde dikkatli olunması gerekmektedir. Şu ana kadar tatil bölgelerinde bir hareketlilik görülmedi. Son günlerde iyice gerginleşen ortam dolayısıyla özellikle Suriye ve Irak sınır bölgelerine gidilmemesi tavsiye edilir' ifadeleri yer aldı.

Almanya'dan 20 Temmuz'daki Suruç saldırısının ardından da bir seyahat uyarısı gelmişti. Dışişleri Bakanlığı'nın 21 Temmuz'da Türkiye'ye seyahat edeceklere yönelik yayınladığı uyarıda, ‘Özellikle sınır bölgelerinde yabancılar tarafından başka terör saldırıları ve rehin alma tehlikesi bulunuyor' ifadeleri yer aldı.

(sputnik)

Yorum Gönder