banner864

Almanya Dışişleri Bakanı: İran sorununu çözen ülkeler, diğer krizlere eğilmeli 17 Temmuz 2015, 18:02

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, İran'la varılan nükleer mutabakatın tarihi bir anlaşma olduğunu, uluslararası krizlerin bu formülle çözülebileceğini söyledi. P5+1 ülkelerine işaret eden Steinmeier, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ın da bu gruba katılmasıyla Suriye konusunda harekete geçilmesi gerektiğini savundu.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, İran sorununu çözüme kavuşturan ülkelerin şimdi Suriye'ye yoğunlaşması gerektiğini söyledi. Steinmeier, müzakere grubuna Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ının da katılmasını savundu.

Milliyet gazetesine bir değerlendirme yazısı yazan Steinmeier, İran ile yapılan anlaşmanın tarihi önemine değindi. Alman Dışişleri Bakanı, bunun ülkelerin yakınlaşması açısından eşsiz bir fırsat olduğunu söyledi.

ABD, Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yer aldığı grubun diğer uluslararası krizleri de çözebileceğini belirten Steinmeier, “Sıra Suriye’de” dedi.

“Suriye’nin tümüyle dağılmasında çıkarı olmaması gereken komşu ülkelerin katılımı şarttır” diyen Alman Bakan, müzakere grubuna Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ın da girmesi gerektiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, İran’la varılan anlaşmanın karar tasarısını Pazartesi günü görüşecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar