banner864

Almanya’da makinistler uyarı grevine gidiyor 01 Eylül 2014, 13:45

Almanya’da pilotların ardından makinistler de greve gitti.
Almanya’da pilotların ardından makinistler de greve gitti.

Geçtiğimiz hafta pilotların uyarı grevi yaptığı Almanya’da şimdi de makinistler uyarı grevi yapıyor. Alman Demiryolları- Deutsche Bahn ile görüşmelerde istediğini alamayan Alman Makinistler Sendikası GDL, bugün (Pazartesi) akşam uyarı grevi yapacak. GDL tarafından yapılan grev çağrısı tüm Almanya genelinde saat 18:00 ile 21:00 arasında uygulanacak. Şimdilik ağırlıklı olarak yük taşımacılığı alanında yapılacak grevden yolcu taşımacılığının çok az etkileneceği belirtiliyor.

Alman Makinistler Sendikası GDL, 37 bin dolayındaki makinist ve demiryolu çalışanları için yüzde 5 zam istiyor. GDL’in talepleri arasında haftalık çalışma saatinin iki saat düşülerek 37 saate indirilmesi ve çalışma saatlerinin düzenlenmesi de bulunuyor.

Öte yandan Alman Demiryolları (DB) ile Demiryolu ve Ulaşım Sendika (EKG) arasında 18 Ağustos’tan bu tarafa yürütülen görüşmelerden de sonuç alınamadı. EVG’nin talepleri arasında yüzde 6 zam ya da en az aylık 150 Euro’luk artış var. Her iki sendika da DB’yi görüşmeleri tıkamakla itham ediyor.

Uyarı grevinden sonuç alınamaması durumunda, grevin yolcu taşımacılığı alanına da kayması kaçınılmaz görünüyor.

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA

Etiketler
AlmanyaGrev

Yorum Gönder