banner864

Almanya’da radikal dinci terörist alarmı 08 Şubat 2015, 10:54

 Almanya’nın 11 milyon nüfuslu Baden Württemberg Eyaletinin İçişleri Bakanı Reinhold Gall, bugün Stuttgart kentinde yaptığı basın toplantısında radikal dinci terör tehlikesinin önüne geçilmesi için çalışmaları anlattı. İçişleri Bakanı Reinhold Gall Almanya genelinde 600’den fazla radikal dinci (Müslüman) teröristin faaliyet içinde olduğunu duyurdu.
Gall, Baden Württemberg eyaleti içinde 30 civarında dinci teröristin Suriye veya Irak’ta IŞİD terörüne katıldığını sözlerine ekledi. web sitesi hizmeti aracılığıyla şüpheli terör yanlılarının ihbar edilmeleri istendi. Eyalet Polis Teşkilatının web sitesi www.polizei-bw.de adresinden herkesin şüphelendiği kişileri ihbar etmeleri tavsiye edildi. İhbar eden kişi veya kişilerin bilgilerinin gizli kalacağı açıklandı.


Aşırı radikal sağcı terörist, rüşvet, ekonomik suçlarda kriminal vakalar için hizmette olan ihbar web sitesinin başarılı olduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle şüpheli, dinci teröristler için web sitesi genişletildi. Paris ve Belçika’da yaşanan terör saldırıların ardından Avrupa’dan IŞİD’e olan katılım aynı zamanda Avrupa’da terör saldırı ihtimalini yüksek görülüyor.


İstatistiklere göre Almanya’dan Suriye ve Irak’a giden 60 gencin öldüğü, 35 genci de IŞİD örgütüyle beraber silahlı eylemlere katıldığı ortaya çıktı. Cihat propagandası altında gençlerin kahramanlık uğruna kandırıldığı başta hedefi olmayan istikrarsız gençlerin video oyunları, video mesajlarıyla teröre yönlendirildiğine dikkat çekildi.


Bakan Gall şüpheli radikal eğilimli kişilerin olası özelliklerini şöyle anlattı:


“Aile ve yakınlarından, çevreden, arkadaşlardan uzaklaşma, davranış farklılıkları, giyim tarzının değişmesi, batı değerlerinden uzaklaşması, nefret, inanç duygusunun yükselmesi, inanç için şiddete başvurma ihtimali.”
Levent GÜNDÜZ-KEHL / DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar