banner864

Almanya’daki Neo Nazi davasında neler oluyor? 12 Mayıs 2014, 14:45

Almanya’da 8’i Türk kökenli olmak üzere 10 kişiyi öldüren neo-Nazi örgütü davasında ifade verecek muhbirlerin ölümü şüphe yarattı. Sol eğilimli Süddeutsche Zeitung gazetesi, ikinci bir muhbirin "gizli şeker" nedeniyle öldüğünü yazdı. Federal Meclis İçişleri Komisyonu ölümler hakkında bilgi toplamaya başladı.
Almanya’nın saygın Süddeutsche Zeitung gazetesi, neo-Nazi cinayetleri davasında tanıklık edecek ikinci bir muhbirin de "gizli şeker şoku" nedeniyle öldüğünü yazdı. Yer altı faaliyetleri yürüten Neo nazi çeteleri 2007-2011 yılları arasında sekiz Türk’ün de aralarında bulunduğu 10 kişiyi öldürdü.

NSU örgütü davasında ifade verecek muhbirlerin peş peşe ölümü üzerine Federal Meclis İçişleri Komisyonu ölümler hakkında bilgi toplamaya başladı.

Der Spiegel dergisi geçtiğimiz ay, NSU üyeleri ve aşırı sağ hakkında polise "Corelli" kod adıyla muhbirlik yapan Thomas R.’nin Padeborn’daki evinde ölü bulunduğu ortaya çıkarmıştı. Yetkililer Der Spiegel’ı doğrularken, Thomas R.’nin ölüm nedenini "gizli şeker" olduğunu açıklamıştı. Ancak R.’nin ikinci kez ifadeye çağırılmasından kısa bir süre sonra öldürülmesi şüphe uyandırmıştı.

Thomas R.’nin ölümü ile ilgili tartışmalar sürerken, saygın Süddeutsche Zeitung gazetesi, daha önce de davada tanıklık yapacak bir muhbirin benzer şekilde ölü bulunduğu yazdı. Gazete haberinde muhbirle ilgili yine "gizli şeker şoku" raporu düzenlendiğine yönelik iddialar olduğunu belirtildi.

Gazetede yer alan iddianın doğrulanması durumunda bir yılı dolan NSU davası sırasında ölen tanık muhbirlerin sayısı üçe çıkmış olacak.
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar