Amerika ile Küba ilk zıtlaşmalarını büyükelçilik binası açılışında yaşadı 21 Temmuz 2015, 18:44

54 yıl sonra Amerika’da açılan Küba büyükelçiliği iki ülkenin karşılıklı söz düellosuna neden oldu. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodrigez, "Amerika’nın Guantanamo’daki işgaline son vermesi gerekir" dedi. Amerikan Dışişleri Bakanı Jonn Kerry ise gündemlerinde üssün geri verilmesi gibi bir konunun olmadığını söyledi.
Tarihi bir adımla diplomatik ilişkilerini yeniden başlatan Amerika ile Küba ilk zıtlaşmalarını büyükelçilik binası açılışında yaşadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodrigez ve ABD’li mevkidaşı John Kerry, Washington’daki büyükelçilik açılışında bir araya geldi. İki bakanın düzenlediği ortak basın toplantısı, söz düellosuna sahne oldu.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodrigez, Amerika’nın işgal ettiği Guatanamo’dan geri çekilmesi ve ülkesine uyguladığı ekonomik ambargoyu kaldırması gerektiğini söyledi.

Rodrigez, “Bugün yaşadığımız tarihi olaylar Amerika’nın Küba’nın toprak bütünlüğüne saygı duymasıyla anlam bulabilir” dedi.

Amerika ise bir suç merkezi haline getirdiği Guatanomo Üssü'ndeki işgalinde ısrarcı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry konuyla ilgili olarak “Şu anda bizim tarafımızdan tartışılacak bir konu yok" dedi.

Büyükelçilik açılır açılmaz Kübalıların ilk eylemine sahne oldu. Ülkelerine uygulanan ekonomik ambargoya karşı Amerika’da yaşayan Kübalılar, gün boyu elçilik binası önünde eylem yaptı.

Ambargonun kaldırılması için ABD Kongresi'nin onayı gerekiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar