banner864

Amerika'dan Irak itirafı: Vahim bir hataydı 02 Temmuz 2014, 13:05

Amerika Dışileri Bakanı John Kerry Irak işgalinin "vahim bir hata" olduğunu söyledi. Çin Merkez Televizyonu'na konuşan Kerry, "ABD yönetiminin Irak savaşının yol açtığı problemlerle bugün dahi uğraşmak zorunda kaldığını düşünüyorum. " dedi.
Amerika Birleşik Devletleri'nden tarihi bir itiraf geldi. Çin Merkez Televizyonu'na konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak işgalinin "vahim bir hata" olduğunu söyledi.

Kerry, "Irak savaşının vahim bir hata olduğunu ve ABD yönetiminin Irak savaşının yol açtığı problemlerle bugün dahi uğraşmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Savaşın o günlerden bugüne getirdiği çok büyük kalıntılar var. Verilen kararın ardından bölgenin üstüne çöken kara bir bulut adeta. Şimdi çok yoğun biçimde çalışıyoruz. Başkan Obama'nın kararı, bu durumu değiştirmeye çalışacağımızın garantisiydi ve Irak'ta askerlerin çekilmesi de bundan dolayıydı." dedi.

Kerry aynı söyleşide Irak'ta bir birlik hükümetinin kurulması istediklerini söyledi.

Kerry, Şimdi Iraklıları güçlendirmek için çok yoğun biçimde çalışıyoruz. Iraklılar birlik ve temsil esaslarına dayanması gereken hükümetlerinin kim olacağına karar vermek zorundalar. Bu hükümet halkı bir araya getirmeli ve Kürtler, Şiiler ve Sünnilerle olan ilişkileri reformlarla düzenlemeli. Ülkedeki bütün siyasi gruplar oluşturulacak bu siyasi süreç ve yapıda ihtiyaçlarının karşılandığını hissetmeli." diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar