Amerikan Hükümeti medyaya baskı uyguluyor 11 Ekim 2013, 10:38

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması konusunda, dünyadaki en etkin kurumlardan birisi olan Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ, basın özgürlüğü konusunda Amerikan Başkanı Barack Obama'ya "kötü not" verdi.

CPJ'nin yayınladığı "Obama ve basın" başlıklı raporda, Amerikan hükümetinin medyaya baskı uyguladığı, gündelik haber akışını engellediği ve basın denetiminden kurtulmak için kendi sosyal medya organlarını kullandığı belirtildi.

Kapsamlı bir çalışma sonucu hazırlanan raporda, Obama yönetiminin, belge sızıntılarına karşı ABD'nin yakın tarihinde görülmemiş bir savaş açtığı vurgulandı.

Yaratılan korku ortamının devlet görevlilerini ürküttüğü, neredeyse her konunun "çok gizli" olarak nitelendiği, haber kaynaklarının "ispiyonculuk" suçlamasıyla yüz yüze kalmamak için gazetecilerle telefonda bile görüşmekten çekindiği ifade edildi.

Obama'ya, "devlet faaliyetlerini şeffaflaştırma" sözünü tutması çağrısı yapılan rapor, Beyaz Saray'a da bir mektupla yollandı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

serkan acarel :

abd yani uncle sam baski uygulamaz, onlar sucsuzdurlar, cok usludurlar, hic yanlis yapmazlar, her zaman ve her yerde dogruyu yaparlar, hic yalan söylemezler, hicbir zaman tilki gibi kurnaz davranmazlar. ironiyi bulana tebrikler benden !

Ataturk1 :

akp'den ogrendikleri bir sey varmis demekki, ancak sayin obama'nin gozardi etmemesi gereken sey ne turk halki ne de amerikan halki bu yaptirimlari kabul eder! uyariyoruz simdiden.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar