banner864

Atatürk Viyana’da da Meydanlarda Anıldı 11 Kasım 2014, 18:23

Türkiye Gençlik Birliği – Avusturya’nın önderliğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 76. yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da anıldı.
Türkiye Gençlik Birliği – Avusturya’nın önderliğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 76. yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da anıldı.

TGB Avusturya’nın çağrısı üzerine Viyana’nın en merkezi meydanı olan Stephansplatz’da bir araya gelen Türkler atalarını andı. Anma etkinliği Atatürk ve bütün devrimci şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.  Daha sonra TGB Avrupa başkanı Mustafa Tosun’un yayınlamış olduğu basın açıklaması okundu. Başkan Tosun’un basın açıklamsında Atatürk’ün “ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir” sözlerinden yola çıkarak barışçı yönüne vurgu yapılırken ABD’nin BOP projesi eleştirldiği görüldü. Basın açıklamsında “ABD hırsla gözünü diktiği bölge ülkelerinin kaynaklarını daha iyi söürebilmek için kaos yaratmıştır, bütün etnikve mezhepsel ayrılıları körüklemiş ve silahlandırmıştır” denildi. Açıklamanın devamında “Sonra bu kan deryasının ortasına ‘kurtarıcı’ gibi gelerek, buistikrarsız tablodan faydalanmaktadır” sözleri dikkat çeken ifadeler oldu.

Tosun’un basın açıklamasının okunması sonrasında ise TGB Avusturya başkanı Emre Er bir konuşma yaptı. Konuşmasında büyük çlümsüz önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı hürmet ve minnetle andıklarını belirten Emre Er “76 yIl boyunca bize Ata`mızı unutturmaya çalıştılar, O`nun bize silah arkadaşları ile birlikte inşaa edip miras bıraktığı bu güzel ülkeyi bölmek için ellerinden geleni yaptılar, ama bizim bu birlik ve beraberliğimi bozamadılar“ dedi. TGB Avusturya başkanı Emre Er konuşmasının devamında BOP’a da vurgu yaparak, BOP’u uygulamaya koyabilmekiçin en işbirlikçileri Türkiye’nin başına oturttuklarını sözlerinde dile getirdi. Er,bu işbirlikçileri iktidara taşırken de halkın dini duygularını kullandıklarını, Türk milletini Allah ile aldattıklarını sözlerine ekledi.

Haziran Direnişi‘nde gençlerimizi, Soma’da madencilerimizi öldürdüler, zeytin ağaçlarını, ormanları keserek ülkenin limanlarıyla birlikte emperyalistler satttıklarını söyleyen Er, elde edilen paralarla da kendilerine bin odalı „Kaç Ak Saray“ yaptırdıklarını belirtti. PKK terörü yetmezmiş gibi Türk milletini başına bir de İŞİD belasını sardılar diyen Emre ER „yurtta sulh dünyada sulh diyen büyük önder Atatürk’ün felsefesinin hayati ihtiyaç olduğununa“ konuşmasında vurgu yaptı. „O`nun eksikliği her geçen gün daha cok hissediliyor“ dedikten sonra sözlerini Deniz Gezmiş‘in 10 Kasım 1962 günü Anitkabir'de yaptığı cagrı ile bitirdi. „Büyük Türk Milleti, Atatürk için toplanalım, Mustafa Kemal’in Milli Kurtuluş idealini yaşatmak için, Mustafa Kemal devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için, milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için, Tam bağımsız geçekten demokratik Türkiye için, Gazi Mustafa Kemal’in milli kurtuluşçu saflarında toplanalım“ dedikten sonra „Yaşasın Türkiye, Yaşasın yarının bağımsız Türkiyesi için mücadele“ sözleriyle Emre Er konuşmasını bitirdi.

TGB Avusturya başkanı Emre Er’in konuşmasından sonra Meltem Baykal tarafından “Yemen Türküsü” bağlaması eşliğinde Setphanplatz meydanında söyledi. Yetişkenlerin ve Türkiye’den gelen turistlerin de de yoğun katıldığı anma etkinliğinde gençlerin Atatürk’ü Türk Bayrakları, Atatürk fotoğrafları ve TGB flamaları ile Viyana’da gençler tarafından anılması kendilerine duygulu anlar yaşattığı görüldü.

Kadim Ülker

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar