banner864

Atina'da kabine değişikliği 18 Temmuz 2015, 14:36

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da sular durulmuyor. Partisinden 38 milletvekili reform paketine itiraz eden Başbakan Çipras kabinede değişikliğe gitti. Muhalif 4 bakanı görevden alan Çipras 9 bakanın da yerini değiştirdi. Daha önce istifa eden Maliye Bakanı Varufkakis, reform programı için "felaket" yorumunu yaptı
Yunanistan’da süregelen ekonomik kriz siyasi krizi de beraberinde getirdi.

Kreditörlerin sunduğu üçüncü yardım paketine Syrizalı 38 milletvekilinin “hayır” oyu vermesi Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras’ı harekete geçirdi.

Çipras, Avro bölgesiyle yapılan anlaşmaya muhalefet eden, aralarında hükümet sözcüsünün de olduğu 4 bakanı görevden aldı, 9 bakanın da yerini değiştirdi.

Böylelikle Enerji Bakanı Papanoyotis Lafazanis, Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Dimitris Staratulis, Savunma Bakanı Yardımcısı Kostas İsihos ve Maliye Bakanı Yardımcısı Nandia Valavani gibi isimler kabine dışında kaldı.

Yeni Kabine üyeleri yemin ederek hızla göreve başladı. Yemin töreninde açıklama yapan yeni hükümet sözcüsü Olga Gerovassili “Anlaşmanın ne kadar kötü ve ağır olduğunun farkındayız” dedi.

Referandumun hemen ardından istifa eden Maliye Bakanı Yanis Varufkakis ise yeni ekonomik programın kim tarafından uygulanırsa uygulansın başarısız olacağını savundu.

Başbakan Çipras'ın Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmayı imzalamaktan başka seçeneği olmadığını iddia eden eski bakan "O nihai stratejinin teslimiyet olduğuna karar verdi" ifadesini kullandı.
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar