banner864

Avrasya'dan dev adım 30 Mayıs 2014, 12:40

Avrasya ekonomik işbirliği kuruldu. Kazakistan, Rusya ve Belarus devasa bir işbirliği anlaşmasına imza attı. 3 ülkenin devlet başkanları Avrasya Ekonomik Birliği'ni hayata geçiren anlaşmayı Kazakistan'ın başkenti Astana'da imzaladı.
Avrasya Ekonomik Birliği resmen kuruldu. Rusya, Kazakistan ve Belarus devlet başkanları, Kazakistan'ın başkenti Astana'da dev işbirliği için anlaşma imzaladı.

Astana Bağımsızlık Sarayı'nda yapılan resmi törende Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko anlaşmaya imza attı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazabayev, anlaşmanın toprak bütünlüğü ve eşit egemenlik prensibiyle imzalandığını belirtti.

Anlaşmanın bir dönüm noktası olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de "Devasa üretim, bilimsel ve teknolojik potansiyel ve muazzam doğal kaynaklarıyla dünya ekonomisinin anında ve doğrudan ilgisini çekecek" dedi. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko da, anlamşmaya imza atan ülkelerin birbiriyle rekabet etmek yerine birbirini tamamlayacağını vurguladı.

Anlaşma, 1 Ocak 2015'de yürürlüğe girecek. Anlaşma çerçevesinde, petrol ve elektrik gibi konularda ortak pazara geçilecek. Ermenistan ve Kırgızistan'ın da yakın zamanda birliğe dahil olması planlanıyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar