banner864

Avrupa basını Syriza'nın zaferine geniş yer verdi! 27 Ocak 2015, 16:36

Yunanistan'daki erken genel seçimlerden sol parti Syriza'nın zaferle çıkması Avrupa basınında geniş yer buldu. Avrupa basını sonuçları, "Yunanistan'ın Avrupa ile karşı karşıya gelme hazırlığı" olarak yorumladı. New York Times'da da "Avrupa'daki ayrılığın yansıması" değerlendirmesi yer aldı.
 Yunanistan'daki seçim sonuçları konuşulurken, Avrupa basını da Syriza'nın aldığı zafere geniş yer ayırdı. 
İngiliz Independent gazetesi seçim sonuçlarını "Syriza'nın neo-liberal politika karşıtı koalisyonu" olarak yorumladı. Patrick Cockburn imzasıyla yayınlanan analiz haberde "Tsipras'ın sürpriz koalisyon ortağı, kendisinin Avrupa Birliği ile ekonomi konusunda uzun bir karşılaşmaya hazırlandığını gösteriyor" ifadeleri yer aldı.

Financial Times da "Yunanistan ile uluslararası kredi sağlayıcılarının yeni bir çatışmaya hazırlandığını" yazdı. Haberde, Syriza ile koalisyon ortağının, ideolojik farklılıklarına rağmen kemer sıkma politikalarına itirazlar noktasında buluştuğu belirtildi.

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, Syriza’nın lideri Aleksis Tsipras'ın Yunanistan’da yeni bir dönem açabileceğine vurgu yaptı. "Seçimin galibi Aleksis Tspras, eski iktidar klikleri ile herhangi bir bağı olmayan, yeni, yıpranmamış bir nesli temsil ediyor." ifadelerini kullandı.

New York Times gazetesinde de, "Yunanistan seçimleri Avrupa’daki derin ayrılığı yansıtıyor" değerlendirmesi yer aldı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar