banner864

Avrupa Birliği bir krizle daha karşı karşıya 05 Haziran 2014, 15:21

Aşırı sağcı ve Avrupa Birliği karşıtı partilerin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde zafer elde etmesiyle siyasi deprem yaşayan Birlik, şimdi de ekonomik çöküntünün eşiğinde. Avroyu kullanan 18 ülkede yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 0.7’den yüzde 0.5’e geriledi. Ekonomideki durgunluk ve talepteki düşüş Avro Bölgesi'nde tehlike sinyali anlamına geliyor.
Son yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, AB karşıtı ve aşırı sağcı partilerin zafer elde etmesiyle siyasi krize sürüklenen Avrupa Birliği, ekonomik çalkantıyla karşı karşıya.

Deflasyon baskısının arttığı ve ekonominin yavaşladığı Avro Bölgesi’nde şimdi de negatif faiz beklentisi tırmanıyor.

Avro'yu kullanan 18 ülkede yıllık enflasyon Mayıs ayında binde 7’den yüzde binde 5’e geriledi. Ekonomideki hareketsizlik ve talepteki düşüş gözönüne alındığında Avro Bölgesi'nde enflasyonun yüzde 1'in altında seyretmesi tehlike sinyali anlamına geliyor.

Enflasyondaki bu düşüş, 9 buçuk trilyon Avro büyüklüğündeki 18 ülke ekonomisinde ekonominin kırılganlığına işaret ediyor.

Büyümenin zayıfladığına işaret eden bu verilerden dolayı Avrupa Merkez Bankası'nın genişleme politikasına devam etmesi ve faizleri aşağıya çekmesi bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar