banner864

Avrupa'da ilk kez görüldü! 07 Ekim 2014, 09:30

İspanya'nın başkenti Madrid'de bir hemşirede ölümcül Ebola virüsüne rastlanması Avrupa'da korkuya neden oldu.
İspanya'nın başkenti Madrid'de bir hemşirede ölümcül Ebola virüsüne rastlanması Avrupa'da korkuya neden oldu.

Madrid Sağlık Dairesi, Avrupa'da Ebola virüsü bulaşan ilk hasta olan hemşireye yapılan ikinci testin de pozitif çıktığını açıkladı. Hemşirenin görev yaptığı Carlos III adlı klinikte, geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında Afrika'dan getirilen iki İspanyol misyoner yaşamını yitirmişti. Hemşire, bu misyonerlerden Garcia Viejo'nin bakımıyla ilgilenmişti. Sierre Leone'da hastalanan ve bir askeri uçakla İspanya'ya getirilen Garcia Viejo 25 Eylül tarihinde hayatını kaybetmişti.

NORVEÇLİ DOKTOR DA EBOLA'YA YAKALANDI


NORVEÇ Sınırsız Doktorlar Birliği, Sierra Leone'de görevli Norveçli bir doktorun Ebola'ya yakalandığını açıkladı.

Sınırsız Doktorlar Birliği Genel Sekreteri Anne Cecilie Kalteborn VG gazetesine yaptığı açıklamada "Sierra Leone'de görevli bir üyemiz Ebole virüsüne yakalandı. Yapılan testler pozitif çıktı ve kanamalı ateşli Ebola virüsü tespit edildi" dedi.

Olayın ardından Sierra Leone'de görevli Norveçli doktor bir ambulans uçakla başkent Freetown'dan alınarak Norveç'e doğru yola çıkarıldı. Söz konusu doktorun bu gece veya yarın Oslo'da olması bekleniyor. Kalteborn yaptığı açıklamada, "Meslektaşımızı bir an önce Norveç'e getirmeye çalışıyoruz. Kendisi hafta sonu kötüleştiğini söylemiş ve bunun üzerine yapılan testlerde hastalık ortaya çıkmış. Ateş, bulantı ve kusmalardan sonra alarm verildi. Hastalığın kesinleşmesi üzerine karantinaya alındı. Kendisi Sierra Leone'nin ikinci büyük kenti Bo'da görevliydi" dedi.

Bölgede görevli 30 sağlık personelinin teste tabi tutulduğu ve hastalığa yakalanıp yakalanmadıkları konusunda kontrolden geçirilmeye başlandıkları bildirildi. Geçtiğimiz günlerde bir İspanyol hemşire de tedavi ettiği papazdan Ebola bulaştığı için İspanya'ya getirilmiş ve birkaç gün sonra ölmüştü. DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar