Azerbaycan'da büyük devalüasyon 21 Şubat 2015, 11:47

Azerbaycan devalüasyon yaptı. Azerbaycan Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, Azerbaycan manatı, avro karşısında yüzde 33,8; dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetti.

Manat büyük değer kaybetti.

Azerbaycan Merkez Bankası devalüasyon yaptı. Azerbaycan Merkez Bankasının açıklamasına göre, Azerbaycan manatı, avro karşısında yüzde 33,8, dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetti.

Devalüasyon kararı bekleniyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Manat'ın yüksek değerli olmasının ticaret ve ekonomiyi olumsuz etkilediğini açıklamış, birkaç gün önce "Bir manat, bir avroya eşit olursa daha doğru olur" demişti.

Devalüasyonda en önemli etken petrol fiyatlarındaki düşüş oldu. Azerbaycan Merkez Bankası, 16 Şubat'ta dolara endeksli kur sistemini, dolar ve avroya endeksli kur sepeti sistemiyle değiştirmiş, bu gelişme sonrası, Azerbaycan para birimi manat, dolar karşısında değer kaybetmeye başlamıştı.

Ekonomistler, devalüasyon kararının daha önce alınması gerektiği düşüncesinde. Milli İlimler Akademisi İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Nazim İmanov, "Devlet bütçesi varil fiyatı 90 dolardan hesaplanmıştı. Şimdi ise 55-60 dolar arasında. Bu da bütçeye yapılacak transferlerin üçte bir oranında azalması anlamına geliyor" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Atilla Günal :

evet maalesef bizden beter. kenar mahallelerine gitseniz bizim gecekondular manhattan gibi kalır. orası adeta ortaçağ derebeylik sistemi. yüksek devlet memurlarının milyar dolarlık servetleri var ama, halk çok fakir.

ömer suat menali :

azerbaycan bi̇zden bi̇n betermi̇ş... oraya giden ustam anlatıyor, yapılan her şey saraylar, villalar, konutlar hanlar hamamlar hepsi devlet yöneticilerine yapılıyor diyor. petrol ve doğal gaz paraları hep onlara....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar