banner864

Bağdat ile Erbil anlaştı 02 Aralık 2014, 14:52

Bağdat ile Erbil, petrol ve bütçe konusunda anlaşmaya vardı. Bölgesel Yönetim'den çıkan 250 bin varil petrol ile 300 bin varil Kerkük petrolü Bağdat üzerinden ihraç edilecek. Merkezi Yönetim bütçeden yüzde 17'lik payı Bölgesel Yönetim'e verecek.

Bağdat ile Erbil anlaştı paylaşan: ulusalkanal
Irak Merkezi Yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi heyetleri, üç gün süren görüşmelerin ardından petrol ve bütçe konularında anlaşmaya vardı.

Anlaşmanın bazı maddeleri basına yansıdı. Buna göre, Bölgesel Yönetim'den çıkan 250 bin varil petrol ile, Kerkük'ten çıkarılan 300 bin varil petrol Bağdat üzerinden ihraç edilecek. Bunun karşılığında Merkezi Yönetim Erbil'e bütçeden yüzde 17'lik pay verecek.

Bağdat'ta heyetler arasında yapılan toplantı sonrası açıklama yapan Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani, müzakereleri “önemli” ve “iyi bir başlangıç” olarak değerlendirdi. Barzani, Bağdat’ın anlaşma çerçevesinde Peşmerge Güçleri’ne bir trilyon 200 milyar dinar göndereceğini söyledi.

Barzani, Bölgesel Yönetim'deki memur maaşı ödemelerine ilişkin olarak bir paket aldıklarını, ikinci bir paket ödemeyle Ocak ayına kadar sorunların çözüleceğini kaydetti.

Bölgesel Yönetim heyeti ile Merkezi Yönetim heyeti ilk olarak 13 Kasım'da bir araya gelmiş ve 3 başlıkta anlaşmaya varılmıştı. Anlaşmaya göre Bağdat, Erbil'e ilk adımda 500 milyon dolar ödeme yapacak, Bölgesel Yönetim de günlük 150 bin varil petrolü, Irak Hükümeti üzerinden ihraç edecekti. Bu iki madde de uygulandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar