banner864

Barack Obama'dan dikkat çeken açıklama 22 Mayıs 2015, 15:13

Irak ordusu, IŞİD saldırısı altındaki Beyci rafinesinin çevresini kuşatı. Ordunun, Tikrit kentinin güney kapısından girdiği ve IŞİD ablukası altında bulunan askerlere doğru ilerlediği belirtiliyor. Öte yandan, IŞİD'in Ramadi kentini ele geçirmesinden sonra eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Barack Obama'dan dikkat çeken açıklamalar geldi. Obama, savaşı kaybetmedikleri sadece "taktiksel bir gerileme" durumu olduğunu savundu.
Irak ordusu, IŞİD saldırısı altında olan Beyci rafinerisine doğru ilerliyor.

Beyci rafinesine saldırın IŞİD, son dönemde saldırılarını yoğunlaştırmış, rafine çevresindeki Iraklı askerleri de abluka altına almıştı.

Saldırıların yoğunlaşmasının ardından Irak hükümeti harekete geçti. Anadolu Ajansı'nın Salahaddin Operasyonları Komutanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ordu rafine çevresini kuşattı.

Tikrit kentinin güneyinden giren ordu birlikleri askerlerin bulunduğu bölgeye doğru ilerlmeye başladı.

Öte yandan, IŞİD'in Ramadi kentini ele geçirmesinden sonra ABD'de başlayan tartışmalar farklı bir boyut kazandı. IŞİD ile mücadelede başarısız olduğu gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olan ABD Başkanı Barack Obama, The Atlantic dergisine verdiği röportajda Ramadi kentinin IŞİD'e geçmesini "taktiksel bir gerileme" olarak niteledi. Obama, ABD'nin IŞİD'e karşı savaşı "kaybetmediğini" savundu. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder