banner864

Barzani: "Bağımsız bir Kürt devleti geliyor" 10 Nisan 2014, 17:50

İngiliz Sky News televizyouna konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, "bağımsız Kürt devletinin kuruluşu yakındır" dedi. Barzani, önce "konfedaralizm" sonra "bağımsızlık" adımlarının geleceğini söyledi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani "bağımsız Kürt devletinin kuruluşuna yaklaştıklarını" söyledi. İngiliz Sky News televizyouna konuşan Barzani, "Kürdistan bölgesi ile Irak arasındaki ilişki konfederalizme doğru gidiyor" ifadesini kullandı. Barzani, "Konfederalizmden bir sonraki adımın da bağımsız Kürt devleti olacağını" söyledi.

"Ben bağımsız Kürt devletinin kuruluşunun yaklaştığından eminim. Bu konuda şüphem yok. Bana göre en iyi çözüm konfederasyon seçeneğine yönelmek. Böylece herkes hakkını bilir. Irak şimdi bölünmüş durumda. Tüm ülkeyi kontrolü altında tutan merkezi bir hükümet bulunmuyor."

Barzani geçen günlerde de el-Hayat gazetesine verdiği demeçde Kürt bölgesinin Irak Merkezi hükümetiyle yaşadığı sorunların çözümü konusunda Washington’dan arabuluculuk beklediğini söylemişti.

Bazani açılım süreci kapsamında 16 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır'a gelmiş ve Başbakan Erdoğan tarafından devlet başkanı gibi karşılanmıştı.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

daghan turkmen :

Kimsenin yaptigi yanina kalmaz..ilahi adalet en adil adalet

halil ibrahim çağdaş :

debrem olur oyun bozulur

Burak Koçak :

haberin fotoğrafı ne kadar acı verici. türkiye cumhuriyetinin bölünmesi konusunda anlaşmış şen dostlar. ve arkalarından bakan atatürk. kızgınlığı bize, onlara değil. bu duruma müsaade eden bizlere.

ali çetinkaya :

İleri demokrasicilerin gözü aydın

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar