banner864

Barzani mektubu yazdı; karar kaldırıldı 01 Ağustos 2014, 20:35

Barzani yönetimi ile AKP iktidarının ortak işi olan Irak petrolünün kaçak satışına, Amerika'dan vize çıktı. Teksas Eyalet Mahkemesi, Bölgesel Yönetim'in mektubu sonrası, "yasa dışı" olduğu gerekçesiyle aldığı el koyma kararını kaldırdı. Bu kararın ardından, Türkiye'den bir tanker daha Amerika'ya doğru yola çıktı.

Irak petrolünün Barzani yönetimi ve AKP iktidarı aracılığyla korsan satışına Amerika onay verdi.

Teksas Eyalet Mahkemesi, Irak petrolünü taşıyan tankerle ilgili aldığı aldığı el koyma kararını kaldırdı. 
Değişiklik, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Teksas Mahkemesi'ne gönderdiği mektubun ardından geldi.

Bölgesel Yönetim, kaçakçılık suçlamasıyla el konulan petrolün "yasal" olduğunu savundu.

Mektupta, petrolün AKP Hükümeti'nin gözetiminde ihraç edildiği, ne Amerika'nın ne de AKP Hükümeti'nin petrol satışına karşı olduğu vurgulandı. 

Mektubun ardından, mahkeme kararını değiştirdi.

Yargıç Nancy Johnson, Teksas'ın Galvestone Limanı'na yanaşan ve 100 milyon dolar değerinde petrol taşıyan tankere el konulamayacağını açıkladı. Mahkeme topu Irak'a attı.

Kararda, petrol meselesinin Irak mahkemelerinde çözülmesi gerektiği belirtildi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Amerika'nın Irak'ın herhangi bir bölgesinden yapılan petrol sevkiyatı veya satışına karşı olmadığını açıkladı. "Petrol tüm Iraklılara ait" diyen Harf, sorunun Irak anayasası çerçevesinde çözülmesini istedi.

Petrolün gizemli alıcısı da ortaya çıktı.

 ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre, Teksas açıklarındaki United Kalavrvta adlı tankerdeki petrol LyondellBasell kimya şirketine ait.

Şirket Mayıs ayında Ceyhan'dan toplamda 553 bin varillik 2 tanker petrol satın aldı.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, bundan sonraki petrol alımlarının iptal edildiği ve Irak petrolüyle ilgil sorun çözülene kadar petrol teslimatı kabul etmeyeceğini bildirdi.

Bütün bunlar yaşanırken, Irak petrolünü taşıyan bir tanker daha Türkiye'den Amerika'ya yola çıktı.

Dün İskenderun'un Dörtyol Limanı'ndan demir alan Malta bandıralı Minerva Joy adlı tankerin, 11 Ağustos'ta New Jersey'e varması bekleniyor. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

cenap aytepe :

amerika dünyayı uşakları ile yönetiyor bizi lozanda alaşağı edemediği şçin dinimizi kullanarak bizi devirmeğe çalışıyor ...ama türkiye gençlik birliği dünya çapında örgütleniyor .akıl yoluyla ve mustafa kemalden aldığı güçle savaşı başarı ile sürdürüyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar