banner864

Barzani'den ''bağımsızlık'' açıklaması 01 Temmuz 2014, 12:44

IŞİD saldırılarıyla yönetim boşluğu doğan Irak'ta Küsrdistan projesi için kampanya başlatıldı. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, önümüzdeki birkaç ay içinde bağımsızlık için referandum düzenleyeceklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, olası bağımzlık durumunada Kürdistan'ı tanıyacaklarını söylemişti.
IŞİD terör örgütünün saldırılarıyla sarsılan Irak'ta Kürdistan projesi için düğmeye basıldı. Geçtiğimiz iki hafta içerisinde İsrail Yönetimi ve AKP Hükümeti'nden peş peşe Kürdistan'ın bağımsızlığını tanıyacakları yönünde açıklamaları gelmişti. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, önümüzdeki birkaç ay içinde bağımsızlık için referandum düzenleyeceklerini açıkladı.

BBC'ye konuşan Bazani, Irak'ın zaten bölünmüş olduğunu söyledi, bağımıszlığın Kürtlerin doğal bir hakkı olduğunu savundu.

Barzani, "Son zamanlarda olanlar, bağımsızlığı elde etmenin Kürdistan'ın hakkı olduğunu gösteriyor. Şu andan itibaren, hedefimizin bu olduğunu gizlemeyeceğiz. Irak artık bölünmüş durumdadır. Ülkenin içinde bulunduğu bu trajik durumda kalmamız mı gerekiyor? Bağımsızlık konusuna karar verecek olan ben değilim, halk. Birkaç ay içinde referandum yapacağız." dedi.

Barzani'in açıklaması zamanlama olarak da dikkat çekti. İsrail Başbakanı Netenyahu bağımsız Kürdistan projesine destek vermiş, Tel Aviv Üniversitesi'ndeki bir etkinlikte bölgenin güvenliği açısından bir Kürt devletinin kurulması gerektiğini söylemişti.

Yine son günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yaptığı açıklamalarla bağımsız Kürdistan prpjesine destek olmuştu. Çelik Financial Times'a verdiği son röportajda, Mesud Barzani'nin açıkalmalarına pararlel ifadeler kullanmıştı.

İsrail, AKP ve Barzani arasındaki işbirliğinin temelini Irak'ın petrol kaynakları oluşturdu.

ABD ve İsrail destekli IŞİD saldırıları sonrası Bölgesel Kürt Yönetimi etkinlik alanını genişleterek Peşmerge kuvvetlerini büyük petrol kaynaklarına sahip Kerkük iline yerleştirdi. Bölgesel Kürt Yönetimi, Irak Merkezi hükümetinin yasadışı olarak tanımladığı petrol anlaşmasıyla Türkiye üzerinden İsrail'e petrol sattı. Ülkedeki kaosu fırsat bilen Barzani yönetimi AKP ve İsrail'den aldığı destekle bağımsızlık referandumunu seçeneğini gündeme getirdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

che :

umarım ırak ve rusya tam askeri işbirliği ile ırak'ın toprak bütünlüğünü ve güvenliğini sağlarlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder