Başbakanlığı taşladılar! 26 Ocak 2015, 12:06

Kosova, annelere "vahşi" diyen Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'ı protesto gösterilerine sahne oluyor. 20 bin Kosovalının katıldığı gösteriler son olarak Başbakanlık binasına da sıçradı. Muhalefetteki Milliyetçi Parti'nin başını çektiği gösterilerde, Başbakanlık binası taşlandı. Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, protesto gösterilerindeki şiddeti kınadı.
 Kosova'nın başkenti Priştine'de, yaklaşık 20 bin kişi, Kosovalı annelere 'vahşi' diyen Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'ı protesto etti.

Muhalefetteki Milliyetçi Vetvendosye Hareketi'nin çağrısı ile düzenlenen gösteriye diğer muhalefet partileri ile üniversite öğrencileri de destek verdi.

'Başbakan görevden al, Trepçe Kosovanın'dır' protestosuna yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Çoğunluk hissesi Sırbistan'da olan Tepçe Maden Ocağı'nın kamulaştırılmasını da isteyen kalabalık, Priştine Üniversitesinden başbakanlık binasına yürüdü.

Annelerin Çağırısı Başkanı Mürvete Kumova, Sırplar tarafından öldürülen 12 bin kişinin anneleri olarak özür beklediklerini, Sırp bakan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Vetvendosye Hareketi lideri Albin Kurti ise Maden Ocağı'nın kamulaştırılmadığı halde 'Kosova Baharı'nın' başlayacağını söyledi. Göstericiler, Başbakan İsa Mustafa'dan, Sırp Bakan'ı görevden almasını, aksi halde salı günü daha büyük eylem yapacaklarını açıkladı.

Açıklamaların ardından bir grup, Başbakanlık binasını taş yağmuruna tuttu. Çıkan olaylarda yaklaşık 20 kişi yaralandı, 4 kişi de gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, protesto gösterilerindeki şiddet eylemlerini kınadı.

Protestoları 'demokratik hak' olarak değerlendiren Başbakan İsa Mustafa ise eylemcilerin taleplerini karşılamayacağının sinyalini verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar