banner864

Binaya "Taksim Öğrenci İşgali" adı verildi 17 Ekim 2013, 11:16

Gezi Parkı olayları İtalyan öğrencilere de ilham kaynağı oldu. Rektörlüğü yürüyen 400 öğrenci eylemlerine "Taksim Öğrenci İşgali" adını verdi
İtalya'nın Bologna kentinde üniversite öğrencileri, işgal ettikleri eski bir yatılı okul binasına "Taksim Öğrenci İşgali" ismini vererek, düşük yaşam standartlarını ve yüksek kiralar protesto etti. Öğrenciler, geçen ay Bologna Belediyesi'nin söktüğü sembol ağaçları da tekrar Verdi Meydanı'na dikti.

'Fotinya'nın İntikamı'

"Collettivo Universitario Autonomo" (CUA) isimli öğrenci kolektifinden üniversitelilerin öncülüğündeki yaklaşık 400 genç önceki gün Bologna sokaklarında protesto gösterisi düzenledi. Rektörlük binasına yürüyen öğrenciler kentteki bazı ana caddeleri de kısa süreliğine trafiğe kapattı. Daha sonra Zanolini Caddesi'ndeki eski bir yatılı okula yönelen öğrenciler, üç yıldır kullanılmayan boş binaya girdi.
İşgalin ardından 70 kadar öğrencinin yerleştiği binaya "Studentato Occupato Taksim" (Taksim Öğrenci İşgali) adını koyan öğrenciler, yaptıkları eyleme de geçen ay belediye tarafından sökülen bir ağaca atıfta bulunarak "Fotinya'nın İntikamı" ismini verdi.

Türk bayrakları ve Nazım Hikmet

Bologna'da yine CUA önderliğindeki öğrenciler, İstanbul'daki Gezi protestolarına destek vermek için 4 Haziran'da kentin en ünlü meydanı Piazza Verdi'ye bir fotinya dikmişti. Türk bayraklı göstericilerin yanı sıra Beşiktaş ve Fenerbahçe formalı gençlerin de katıldığı eylemde dikilen fotinyanın altına da Nazım Hikmet'in "Sebastian Bach'ın do majör konçertosu" şiirinden şu bölümün yer aldığı bir plaka yerleştirmişlerdi:

"Yürümek iyiye, haklıya, doğruya.
Dövüşmek yolunda iyinin, haklının, doğrunun.
Zapt etmek iyiyi, haklıyı, doğruyu."

AydınlıkYorumlar

serkan acarel :

gercek ve gururlu gencler her yerde ayni, tesekkürler italyan genclerine, size sonsuza kadar destek var ulusal kanal da, devam edin.

TC Genc :

cok gurur verici bir destek italya'dan. tesekkurler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar