banner864

Birleşmiş Milletler kimyasal izi arayacak 08 Ağustos 2015, 14:27

Rusya'yla Amerika'nın anlaşması sonucu Suriye'de kimyasal silah kullananların tespit edilmesini isteyen karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Oturumda hazır bulunan Suriye Birleşmiş Milletler Temsilcisi Beşar El Caferi, Suriye Devleti’nin hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını, El Nusra ve IŞİD terör gibi terör örgütlerinin kimyasal silahla halk ve orduya saldırdığını söyledi.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’de kimyasal silah kullananların tespit edilmesini isteyen yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Karar tasarasına göre; 2013'te meydana gelen klor gazı saldırırılarının faillerinin tespit edilmesi için bir araştırma komitesi kurulacak. Kimyasal silah tespitinin yapılması için uzmanlardan oluşan bir heyet belirlenecek. 

Suriye’de incelemelerde bulunacak Birleşmiş Milletler Heyeti Birleşmiş Milletler Konseyi’ne 90 gün içinde bir rapor sunucak. Tasarı metni, Suriye hükümetinin oluşturulacak olan komiteye bütün kolaylık ve olanakları sağlaması gerektiği de vurguluyor.
  
Tasarının oylandığı oturumda hazır bulunan Suriye Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar El Caferi Suriye Devleti’nin hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını ve kullanmayacağını söyledi, kimyasak saldırılardan El Nusra ve IŞİD gibi terör örgütlerini sorumlu tuttu. 

Suriye’de kimyasal silah iddiaları ilk kez 21 Ağustos 2013 tarihinde teröristlerin Şam’ın Doğu Guta Bölgesi’ne saldırması sonucu ortaya atılmış, ABD yönetimi Suriye Devleti’ni kimyasal silah kullanmakla suçlamıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder