banner864

''Bize saldıranlara biz de elbette askeri yanıt vereceğiz'' 23 Nisan 2014, 18:06

Cenevre'de yapılan "operasyon yapmama" anlaşmasına rağmen, geçici Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov Ukrayna'daki Rus yanlılarına karşı bir kez daha operasyon emri verdi. Rusya'nın operasyon emrine tepkisi gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'yı sert bir dille uyardı, '' Bize saldıranlara biz de elbette askeri yanıt vereceğiz'' dedi.
Ukrayna'da gerilim yine tırmandı. Ukrayna, geçici Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov, Rusya yanlılarına karşı bir kez daha operasyon emri verdi.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği arasında Cenevre'de imzalanan anlaşma, Rusya yanlılarına yönelik operasyonların durdurulmasını öngörüyordu.

Ancak bu anlaşmaya rağmen, Turçinov bir kez daha operasyon emri verdi. Operasyona gerekçe olarak, eylemcilerin bir siyasetçiyi öldürmesi gösterildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ukrayna'nın operasyon emrine tepkisi sert oldu. Lavrov “Vatandaşlarımızın yasal haklarını korumak için silahlı kuvvetlerimizi kullanma yoluna başvurabiliriz” dedi.

Olası bir saldırıya karşı Ukrayna sınırında askerlerinin olduğunu gizlemediklerini belirten Lavrov, Bize saldıranlara biz de elbette askeri yanıt vereceğiz. Vatandaşlarımıza yapılan saldırıyı Rusya’ya yapılmış saldırı sayarız” dedi.

Operasyon talimatı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Kiev'e sürpriz ziyaretinin ardından geldi. Biden, Ukrayna’daki geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov ile görüştü.

Cenevre anlaşmasına uyulmadığını belirten Biden, ''Ukrayna’yı destekliyoruz. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini kabul etmiyoruz” dedi.

ABD Ukrayna'ya yüklü miktar da yardımda da bulunacak. Siyasi ve ekonomik reformlar için verilecek olan 50 milyon dolar dışında, 25 Mayıs'taki başkanlık seçimleri için 11 milyar dolar yardım bütçesi ayrıldı.

Cenevre anlaşmasının uygulanmaması halinde Rusya'ya yeni yaptırımlar getirileceği de belirtildi.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar