banner864

BM'den Çin'e teşekkür 19 Mayıs 2014, 17:16

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı için Şangay'a giden Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Ban Ki Moon Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya geldi. BM Genel Sekreteri burada "Çin'in dünya barışı ve kalkınmasında oynadığı yapıcı rolden ötürü müteşekkirim" dedi.
 Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Ban Ki Moon bu yıl dördüncüsü yapılacak "Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı" için Çin'in Şanghay kentine gitti. Ban Ki Moon Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya geldi. "Çin'in dünya barışı ve kalkınmasında oynadığı yapıcı rolden ötürü müteşekkirim" dedi.

Çin Dışişleri Bakanı Van da, Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak dünya barışının korunmasında aktif rol oynadığını belirtti, Pekin yönetiminin BM'nin çalışmalarını desteklemeyi sürdüreceğini söyledi. 

Vang Yi, kıtayla ilgili işlerde Asya ülkelerinin ana rol oynaması gerektiğini, Asya ülkelerinin bölgede barış ve istikrarı koruma gücüne sahip olduğunu vurguladı.

Görüşmede ayrıca Ukrayna'daki son durum, Kore yarımadasındaki gerginlik, Suriye sorunu, Güney Sudan'daki gelişmeler ve iklim değişikliği gibi konuların da ele alındığı bildirildi. BM Genel Sekreteri Moon da Çin'le işbirliğini güçlendireceklerini söyledi.ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder