banner864

BM'den IŞİD açıklaması 26 Haziran 2014, 12:38

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, ülkedeki siyasi krizle ilgili açıklama yaptı. "IŞİD'e askeri müdahale şart" dedi.
Irak'taki krizin temelinde IŞİD ve müttefiki silahlı grupların uyguladığı şiddetin olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler Irak Özel temsilcisi Nickolay Mladenov, "IŞİD'e askeri müdahale şart" dedi.

Nickolay Mladenov, IŞİD ve müttefiki silahlı grupların uyguladığı şiddeti durdurmak için bu gruplara askeri operasyonla cevap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Mladenov, "Ancak bu operasyon Bağdat ve Erbil'in ortak çalışmasıyla başarılı olabilir." dedi. Özel temsilci, askeri yöntemlerin gerekli olduğunu ancak tek başına yeterli olmayacağını da vurgulayarak, "Biz sürekli ulusal diyalog ve birlik çağrısı yaptık ve Sünni toplumun siyasi süreçlere tam katılımını savunduk." diye konuştu.

Özel Temsilci, Işid saldırısının başladığı 5 Haziran'dan bu yana bin 300'den fazla sivilin öldürüldüğünü olduğunu, bin 250 kişinin de yaralandığını söyledi.

IŞİD ve diğer silahlı grupların yapısına ilişkin de bilgi veren Mladenov, Suriye'den Irak'a geçen militanların "iyi eğitimli, tam teçhizatlı ve savaşmaya iyi hazırlanmış" kişiler olduğunu belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder