banner864

Böyle olur emperyalizmin çözümü 29 Ağustos 2014, 18:52

Amerika Başkanı Barack Obama, ABD'nin terör örgütüne karşı bir strateji geliştiremediğini açıkladı. Obama, "Şu anki hedefimiz bölgedeki Amerikalıları korumak" dedi.
Amerika Başkanı Barack Obama, "IŞİD'e karşı henüz bir stratejimiz yok" dedi.

Beyaz Saray'daki basın toplantısında konuşan Obama, IŞİD'e karşı bölge ülkelerinin eylem planı geliştirmesi gerektiğini savundu. Obama, bölgesel ittifakların sağlanması ve bir koalisyon oluşturulması için Dışişleri Bakanı John Kerry'e talimat verdiğini söyledi.

Obama "Suriye'ye müdahale etmeden IŞİD'i yenmek mümkün mü?" şeklindeki soruya da Amerikan çıkarlarının ön planda olduğunu belirten bir yanıt verdi. "Sınırlı misyon" vurgusu yapan Obama, öncelikli hedefin Irak'taki ABD büyükelçiliği, personeli ve altyapı tesislerini korumak olduğunu söyledi.

Suriye'de IŞİD'e karşı harekât için Kongre'yle görüşmek gerektiğini belirten Obama, "Suriye'ye müdahale edeceğimiz doğrultusunda basında çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Obama, Suriye'deki krizin çözümü için ise mezhepsel çizgide bir yol haritası çizdi. Amerikan Başkanı "Suriye'yi istikrarlılaştırmak için bölgedeki Sünni müttefik ülkelerle işbirliği halinde olacağız. Böylece Suriye'de yönetime gelebilecek, IŞİD'e alternatif oluşturabilecek Sünniler'in desteğini alabileceğiz" şeklinde konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar