banner864

Bu da oldu! Hediyelik tank 01 Ekim 2014, 16:38

İngiliz askerlerinin Afganistan ve Irak’tan hediyelik eşya olarak getirdikleri 300’den fazla ganimet arasında Sovyet yapımı üç tankın yer aldığı bildirildi.


Mirror gazetesinin verdiği habere göre yüzlerce tüfek, tabanca, keskin nişancı tüfeği ve makineli tüfek ve ayrıca tören kılıcı “yasal olarak” elde edilmişti. Ganimet arasında, nadir çakmaklı tüfekler de bulunuyor. Her birinin değeri 4 bin pounddan fazla olduğu belitildi.

Sovyet yapımı T-55 tankları, Irak’tan getirildi ve Büyük Britanya’nın askeri üslerinde yer alan fuarlarda sergileniyor.
Polis, sıcak noktalardan getirilen silahların suç çetelerinin eline geçmesi olasılığından endişe ediyor. Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklar, tüm ganimetin çalışamaz durumda olduğunu duyurdu.

Mirror, Irak veya Afganistan’da hizmet geçen tüm personelin kaçak mal konusunda kontrolden geçirildiğini ve yanlarında kaçak silah bulunması durumda sıkı disiplin cezalarına maruz kaldığını hatırlattı. Örneğin 2012 yılında asker Danny Nightingale, Irak’tan getirdiği Glock tabanca ve 200 mermi bulundurmaktan suçlu bulunmuştu.

İngiltere Savunma Bakanlığı, yurt dışından böyle bir hediyelik eşyayı getirmenin yasak olmadığını, sadece kurallara göre tescil edilmesi ve gereken vergilerin ödenmesi gerektiği kaydetti

Rusya'nın Sesi Radyosu

Etiketler

Yorum Gönder