CANLI! Teröristler kuşatıldı 09 Ocak 2015, 10:51

Polisin Paris katliamını yapan Kouachi kardeşlere teklifi: Teslim olun, mahkemede konuşun
Güncelleme: Polisin Paris katliamını yapan Kouachi kardeşlere teklifi: Teslim olun, mahkemede konuşun. 

Fransa'nın başkenti Paris'te önceki gün mizah dergisine düzenledikleri kanlı saldırıyla 12 kişinin ölümüne neden olan "Kuaşi kardeşler" ile emniyet güçleri arasında kovalamaca yaşanıyor.

Polis kaynaklarından verilen bilgiye göre 12 kişinin yakalamasıyla ilgili Charlie Hedbo saldırısıyla ilgili iki kardeşin ilgili otobanda kovalamacanın devam ettiği bildirildi.

Bölgeden kısa bir süre önce de silah seslerinin duyulduğu haberleri gelmişti. Rehin alınan kişilerin sayısı henüz bilinmiyor. Operasyona çok sayıda polis ve beş helikopter katılıyor.Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Fransa Başbakanı Manuel valls, "İslam ile değil, terörizmle savaş halindeyiz" dedi.

 

Charlie Hebdo saldırganlarının örgütü belli oldu!Saldırganlar 5 kişinin çalıştığı matbaayı bastı. Matbaa binasında bulunan 1 kişinin bulunduğu iddia ediliyor..

Teröristlerin matbaa binasına yaptığı baskınla ilgili Fransa İçişleri Bakanlığı, "kuşatılanlar Kuaşi kardeşler" dedi.

Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Pazarlık çalışmalarının sürdüğü bölge Fransa'nın başkenti Paris'e 40 km uzaklıkta. 


 
Hava ve kara destekli operasyonun gerçekleştiği kente giriş-çıkışlar yasaklandı.

Müzakereciler teröristlerle itibat kurdu. Müzakereciler teröristlerin teslim olmayacaklarını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı 'operasyon' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki alarm düzeyinin en yüksek düzeyde olduğunu ve tüm Fransa vatandaşlarını korumak zorunda olduklarını vurguladı.

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan uluslararası bir dayanışma sergilendiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Hollande şunları kaydetti:

“Yayılmak istenen korku havasına karşı vatandaşlarımızı korumak zorundayız. Tüm vatandaşlarımızın koruma altında olduğunu vurgulamak zorundayız. Bu tür eylemlerin tekrar etmesini engellemek zorundayız. Aralık ayında birçok saldırılar oldu ve yeni olayların provokasyonları olabilir, iletişimimizi arttırmak zorundayız. Bu işle görevli olanların güveliği sağlamak zorunda. Uygun bir şekilde gösteri düzenlenmesi konusunda önlemleri artırmalıyız. Pazar günkü toplantıya bir çok vatandaşımızın katılacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız kalabalık olarak katılmak zorundaysa onların güvenliğini sağlamak bizim asli görevimizdir.”

Saldırının olduğu gün duygularını tam olarak ifade edemediğini belirten Hollande, "Uluslararası bir dayanışma sergileniyor öncelikle Avrupa ülkelerinden …Çünkü hepimiz bu konuyla ilgiliyiz dost ülkelerde de bu tür saldırılar düzenlendi. Bu ülkelere de böyle saldırılar düzenlenebileceği düşüncesindeyim. Başbakanımız gerekli girişimlerde bulunuyor. Bilgi alışverişi yapılıyor. Bu da çok önemli bir konu. Yapacağımız tüm çalışmalar ulusal düzeyde Avrupa’yı düzeyinde kapsayacak şekilde olmalıdır." dedi.

Pazar günkü gösterilerle ilgili güvenliği sağlamak zorunda olduklarını ve Fransa’daki tüm vatandaşların pazar günkü gösteriye davetli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı: “Fransa’nın değerleri ve önem verdiği gerçekler vardır ve devlet olarak bu değerleri korumaya çalışmaktadır. Bir anda birlik olma başarısını gösterebilir. Bazı korku salan olaylar karşısında geri çekilmez, bizi tehdit eden olaylar karşısında birlik oluşturabiliriz. Fransızların devletine güven duyarak yaşamasını sağlayabiliriz." dedi.

AYRINTILARI AKTARACAĞIZ
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Aferin diyorum :

Fransa'nın teröre ve teröriste karşı ortaya koyduğu irade ve müdehale umarım bizimkilerede örnek olur. Doğuda olan hadiselere bakmakla kalıyoruz çok yazık..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar