banner864

Cenevre’de yüz yüze görüşmeler başladı 25 Ocak 2014, 16:52

Suriye Krizi’ni sona erdirmek amacıyla “Cenevre 2”de bugün ilk defa Suriye yönetimi ile Batı, Suudi ve AKP destekli muhalifler aynı odada bir araya geldiler.
Cenevre / Beyhan Yıldırım

Dün başlayan görüşmelerde taraflar aynı binada fakat ayrı odalardan taleplerini paylaşmışlardı. Yüz yüze ilk defa görüşen taraflar, bugünkü görüşmede konuşmadılar. Toplantıda sadece Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi (80) söz alarak, her iki heyete teşekkür etti. Taraflar önümüzdeki günlerde nelerin görüşüleceğini masaya yatırmaya başlıyor. Suriye heyeti, yol haritasının dün belirlenmesi gerektiğini, zaman kaybı yaşandığını bildirdi. Görüşmeler, öğle saatlerinden sonra devam edecek.

Suriye Heyeti: “Doğrudan ve önkoşulsuz görüşme istiyoruz”


Dünkü görüşmelerde Suriye Dışişleri Bakanı Valid Muallim başkanlığındaki Suriye heyeti, muhalifler ile “doğrudan ve önkoşulsuz” müzakere talep etmişti. Dış destekli muhaliflerin “doğrudan ve önkoşulsuz” görüşmelere yanaşmaması üzerine Suriye heyeti, Cenevre’yi 24 saat içinde terkedeceğini duyurmuştu. Dünkü görüşmelerde muhaliflere kimin başkanlık ettiğinin anlaşılmaması ve aracılarla görüşmelerin yapılmasını Suriye yönetimi “gayriciddi” olarak sert bir şekilde eleştirmişti.

Yoğun diplomatik manevralar

Cezayir asıllı Brahimi başkanlığında yapılan bugünkü görüşmelerde karşılıklı diplomatik manevralar yapıldı. Muhaliflere başkanlık eden Ahmet Cerba’nın dünkü görüşmelerden çekilmesi üzerine, Suriye delegasyonuna bugün Dışişleri Bakanı Valid Muallim yerine BM Suriye Daimi Temsilcisi Beşar Caferi başkanlık etti. Bunun üzerine, Hadi El Bahra da göürşmelere yeninden katılmaya başladı. Aydınlık’a bu manevraları aktaran Suriye delagasyonundan bir üye, Suriye heyetine ise bakan (Muallim) yerine diplomatın (Caferi) başkanlık etmeye sürdüreceğini söyledi.
El Zoubi: “Muhalifler dağınık. Karşımıza geçsinler”

Suriye heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı Umran El Zoubi, Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Diğer heyet bütünsel bir siyasi vizyona sahip değil, ya da kendi kaynaklarının sızdırdıkları haberlere göre delegasyonun bir kısmı görüşmelere katılmak istemiyor. Diğer bir kısmı ise, başka yol ve yöntemlerin yanı sıra başka öncelikleri tartışmak istiyor” diyerek tepkisini dile getirmişti. Ancak dün muhalifler, karşılıklı görüşmeyi kabul edince, Suriye heyeti de Cenevre’de bir hafta daha kalacağını açıklamıştı.

Brahimi: “Cenevre 1 farklı yorumlanıyor”

Brahimi, dünkü basın toplantısında, “Cenevre 2”yi umut verici olarak nitelerken, etkisi olan ülkelerden de destek istedi. Brahimi, müzakerlerde “Cenevre 1” Bildirgesi’ni temel alınacağını belirtti. Ancak sorular üzerine, bildirgeye ilişkin farklı yorumların olduğunu, görüşmelerle bu noktaların açığa kavuşacağını söyledi. Muhalifler, “Cenevre 1”in “Esadsız Geçici Hükümet” koşulunu içerdiğini iddia ederken, Suriye delegasyonu bunun asla söz konusu olmadığını vuguluyor. BM Temsilcisine göre, esas tartışma konularına henüz girilmedi. Geçici Hükümet, insani koridoru ve tutukluların serbest bırakılması henüz ele alınmayan önemli konulardan bazıları olduğu açıklandı.


BM basın toplantısında, “Türkiye terörü destekliyor” sorusu


Brahimi’nin dün akşamki basın toplantısında Suriye Arab Haberi Ajansı (SANA) muhabirinin, “Suudi Arabistan ve Türkiye terörü destekleyen ülkeler. Suriye’de barışı sağlamak için, terörü destekleyen ülkelerin yıkıcı faaliyetlerini nasıl önlemeyi düşünüyorsunuz” sorusuna BM Suriye Özel Temsilcisi yanıt vermek istemedi.


Faysal Mikdad: “Yeni sömürgeci çevrelerin yüzünden Suriye halkının yaşadığı felaketi sonlandırmak temel görevimiz”


Cenevre’de ikinci gün görüşmeleri başlamadan önce sabah saatlerinde Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM binasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Mikdad, “Başta Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa, İngiltere ve ABD olmak üzere yabancı hükümetler teröristleri silahlandırıyor, teröristlere para yardımı yapıyorlar. Teröristleri çocuklarımızı öldürmek, okullarımızı ve hastanelerimizi bombalamak için Suriye’ye gönderiyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

BM’nin taktiği: İnsani Yardım

Suriye delegasyonundan yetkilileri Aydınlık’a özel açıklamalarda bulundular. Suriyeli yetkililer şu bilgiyi özel olarak Aydınlık’a aktardılar, “BM, insan yardım hamlesiyle çatışmaları sonlandırmak istiyor. Biz de bunu istiyoruz, muhalifler de. Ancak asıl siyasi konulara henüz geçilmedi. Şu an hala görüşmelerin içeriği, öncelikleri görüşüliyor. Suriye heyeti bir hafta daha burada.”

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar