banner864

Ceviz kabuğu Viyana'daydı 03 Kasım 2014, 10:13

Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (AADD) Cumhuriyet Bayramı kutlama ve yeni dernek lokalinin açılımı etkinlikleri çerçevesinde Ulusalkanal’ın Cevizkabuğu programı Viyana’da Favoriten Mahallesinde bir halk eğitim merkezi salonunda 1 Kasım günü yapıldı.
Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (AADD) Cumhuriyet Bayramı kutlama ve yeni dernek lokalinin açılımı etkinlikleri çerçevesinde Ulusalkanal’ın Cevizkabuğu programı Viyana’da Favoriten Mahallesinde bir halk eğitim merkezi salonunda 1 Kasım günü yapıldı.

Cevizkabuğu proğramını konukları Prof Dr. Yaşar Nuri Öztürk ve programı izleyen konuklar oldu. Değişik bir Cevizkabuğu programının açılış konuşmasını AADD Başkanı Dr. Murat Yıldırım Barlan yaptı. Dr. Balan Viyana’da misafir ettikleri Hulki Cevizoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ü sıraysıyla tanıttı. Tanıtım konuşmasında Hulki Cevizoğlu’nun gazeteciliği ve yazarlığı üzerinde durulurken, Cevizkabuğu programında Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yapmış olduğu Ekmelettin İhsanoğlu hakkındaki konuşmalar sonrasında çalıştığı televizyondan kovulduğunu ve şu anda Ulusalkanal’da program yaptığını anlattı. Hulki Cevizoğlu’nun 56 yaşında yeniden üniversiteye kayıt yapıp sosyoloji öğretim görmekte olduğu salonu dolduran izleyiciler tarafından yoğun alkışlarla karşılandı.

Yaşar Nuri Öztürk hakkında ise dünya ünlü 100 bilim adamı listesinde olduğunu, dekan, öğretim görevlisi olarak 26 yıl hizmet verdiğini anlatırken, çeşitli dillere çevrilen 50’nin üzerinde eserinin bulunduğu ifade edildi.

Daha sonra söz alan Hulki Cevizoğlu ise "Türkiye’deki Son Gelişmeler ve Çözüm Yolları“ ismi altında başta Yaşar Nuri Öztürk ve izleyicilerle gündeme damgasını vuran hangi güncel konuların konuşulacağının altını çizdi. Emine Ülker Tarhan’ın partisinden istifası, „kollarında Amerikan bayrakları ile hem de Cumhuriyet Bayramı gününde Türk topraklarından geçen peşmergeler“, maden ocaklarındaki kazalar bu konulardan bazıları olacağı ifade edildi.

Hulki Cevizoğlu gündeme ait düşüncelerini anlatması için sözü Yaşar Nuri Öztürk‘ e verdi. Prof Dr. Öztürk Atatürkçülüğün bir yaşam biçimi olduğunu, herhangi bir derneğe üye olmak ve sadece Atatürk rozeti takmakla Atatürkçü olmayacağını anlatarak konuşmasına başladı. Peşmergelerin geçişinin temelinde Batı’nın Malazgirt Zaferi’nin intikamının yattığını dile getirdi. Öztürk konuşmasının devamında Batı’nın bu zaferin öcünü alabilmek için defalarca girişimlerde bulunmuş olduğunu, bu girişimler Osmanlı İmparatorluğu süresinden Çanakkale Zaferi’ne kadar devam ettiğini söyledi. Batı’yı Çanakkale’de yenen Mustafa Kemal’in onlar tarafından isminin not edildiğini ve günümüzde Mustafa Kemal en azılı düşmanlarını seçerek "Atatürk’ün isminin Atatürk’ün ülkesinde Batı tarafından en işbirlikçileri tarafından silinmek istendiğini“ belirtti.

Prof Dr Öztürk Kuran’da temel ibadetin namaz değil, "okumak" olduğunun altını çizdikten sonra, "dincilik“, sorunları ciddiye almayan ve meseleleri görmek istemeyen „Angutluğun“ tehilke olduğunu da belirtikten sonra "Muhammet ile Mustafa Kemal’i birleştirmenin zorunlu“ olduğunu vurgulamıştır.

Cevizkabuğu konferansının birinci bölümünde Hulki Cevizoğlu ve Yaşar Nuri Öztürk gündeme ait düşüncelerini anlattıktan sonra ikinci böümde konferans izleyenlere „Üç tarafı denizlerle, iç tarafı ise hainlerle çevrili olan ülkenin dışında yaşayan sizler Türkiye’nin gidişatıyla igili neler düşünüyorsunuz“ diyerek mikrofonlar izleyiciler uzatıldı. İzleyicilerin yoğun sorularıyla karşılaşan Cevizoğlu ve Prof Dr. Öztürk soruları tek tek yanıtladılar. İkinci bölümde konuşmaya isteksiz görünen Öztürk ile Cevizoğlu’nun bazı konularda farklı düşündükleri dikkat çekti. Ayrıca Prof Öztürk’ün bazı sorulara cevap vermemeyi tercih ederken ve bazı sorulara ise sert cevap verdiği görüldü. Üç saat süren konferansın bazı bölümlerinin Ulusalkanal’da Cevizkabuğu programında gösterileceği açıklandıktan sonra konferans sonlandırıldı.

Cumhuriyet‘in 91. Yılı Kutlandı

2 kasım günü Cumhuriyet Bayramı AADD’nin Viyana’nın Medling mahallesindeki yeni dernek lokalinde geniş katılım ve çoşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Bayramı kutlamasının yanında dernek lokali Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı da yapıldı.

Cumhuriyet şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan cumhuriyet kutlamasında dernek başkanı Dr. Murat Y. Barlan açış konuşması yaptı. Açış konuşmasında gündemdi meşgul eden konulara vurgu yapan Barlan, sorunlardan çıkışın Atatürk’te birleşmek olduğunu belirtti.

Daha sonra ise hem Hulki Cevizoğlu hem de Prof Dr Yaşar Nuri Öztürk geniş katılımlı AADD üye ve dostlarına birer konuşma yaptılar. Her iki misafir de konuşmalarının sonunda izleyicilerin sorularına cevap verdiler, kitaplarını imzaladılar ve hatıra fotoğrafları çektirdiler.
Kadim Ülker/Viyana
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder