Çipras, Çin filosunu resmi törenle karşıladı 21 Şubat 2015, 17:03

Yunanistan, Avrupa'dan aldığı kredilerin uzatılması için Avro Bölgesi ile uzlaştı. Atina mevcut mali programını 4 ay daha uzatacak. Yunanistan'ın Avro Bölgesi arasındaki kriz beklemeye alınırken önemli bir gelişme yaşandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Pire Limanı'na gelen Çin Filosunu resmi törenle karşıladı. Çipras Çin askerlerine "sömürgeciliğe karşı ortak mücadele ediyoruz" diye seslendi.
Avro Bölgesi maliye bakanları ile Yunanistan, Almanya'nın itirazına rağmen uzlaştı. Atina'nın, 240 milyar avroluk borcu için mali programını 4 ay uzatmasına karar verildi.

4 ay zaman kazanan Yunanistan'ın Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, anlaşmayla ilgili olumlu konuştu. Varoufakis, "Bu anlaşmanın güzel tarafı, ekonomimiz için kabul etmediğimiz önlemleri kimsenin bize dayatmayacak olması" dedi.

Avrupa Birliği ile Yunanistan arasındaki kriz beklemeye alınırken, Atina ile Çin arasında önemli bir yakınlaşma gerçekleşti.

Yunanistan Başbakanı ve Syriza lideri Aleksis Çipras, Çin'in Pire Limanı’na gelen 18'inci Filosuna ait savaş gemilerini resmi törenle karşıladı.

Yunanistan Başbakanı, Çin askerlerine "sömürgeciliğe karşı ortak mücadele ediyoruz" mesajı verdi. Çipras, Yunanistan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında ortak ekonomik ve ticari faaliyetler için denizcilik alanındaki işbirliğinin temel oluşturduğunu belirtti. Çin'in Yunan limanlarındaki yatırımlarına büyük önem verdiklerini belirten Yunanistan Başbakanı, "Pire Limanı'nın sadece Avrupa için değil, tüm dünya için en büyük taşımacılık merkezlerinden biri haline getirilmesini özellikle önemsiyoruz" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar