banner864

Çipras değişikliğe gitti! 28 Nisan 2015, 15:26

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Avrupa Birliği ve IMF ile kredi görüşmelerini yürüten heyette değişiklik yaptı. Böylece, Maliye Bakanı Yanis Varoufakis arka plana itildi. Heyetin başına Dışişleri Bakan Yardımcısı getirildi ,.
Ekonomik darboğazdan çıkış yolu arayan Yunanistan'da çok konuşulacak bir değişiklik gerçekleşti. 
Başbakan Alexis Çipras, Yunanistan'ın ihtiyacı olan kredileri alamayınca çareyi görüşmeleri yapan heyeti değiştirmekte buldu. 

IMF ve AB ile görüşmelerinde Maliye Bakanı Yanis Varoufakis arka plana itildi. Heyetin başına Dışişleri Bakan Yardımcısı Euclid Tsakalotos getirildi.

Başbakan Çipras'a yakın bir isim olan Tsakalotos'un, Varoufakis'e kıyasla daha uyumlu ve Yunanistan'ın alacaklıları tarafından sevilen bir kişi olduğu biliniyor.

Çipras'ın kararı, Varoufakis'e müzakerelerde daha az etkin bir rol vermeye yönelik bir hareket olarak görülüyor. Varoufakis ise ödünsüz ve zaman zaman kavgacı tarzı ile bazı Avrupalı meslektaşlarıını kızdırmıştı.

Kemer sıkma karşıtı bir ekonomist olan Yunanlı bakan, alacaklıların Yunanistan'a dayatmak istediği politikalara sert şekilde karşı çıkıyordu.

Yunanistan daha önce IMF'ye olan borcunu ödemek için kamu kuruluşların ellerindeki tüm paralarını Merkez Bankası'na yatırmasını istemişti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar