banner864

Çipras'tan kritik hamle! 05 Haziran 2015, 17:38

IMF'ye bugün ödemesi gereken borcunu erteleyen Yunanistan Başbakanı Çipras'dan kritik bir hamle geldi. Çipras bu akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak. İki ülkenin yakınlaşmasından endişe eden Avrupalı liderler, telefon görüşmesini tedirginlikle bekliyor.
Avrupalı lidelerin en büyük endişesi olan Rusya-Yunanistan yakınlaşmasına yönelik adım bu akşam atılıyor.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bu akşam saat 22.00'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşecek.

İki liderin yapacağı görüşme Moskova'ya yaptırım kararı alan Avrupa ülkeleri için büyük önem taşıyor. Yunanistan'ın Rusya ile yakınlaşması Avrupa'lı liderlerde tedirginliğe neden oluyor. 

Yunan hükümetinden yapılan açıklamada iki liderin iş ve enerji sektörlerinde işbirliğini görüşecekleri belirtildi.

Rusya, uluslararası kreditörlerle anlaşmaya varamaması durumunda Yunanistan için potansiyel fonlayıcılardan birisi olarak gösteriliyor.

Avrupalı liderler, Yunanistan'ın borçlarını ödememe rest çekip Euro Bölgesi'den çıkmasından çok, Atina'nın yüzünü Rusya'ya dönmesi ve Rusya'nın Akdeniz'e yaklaşmasından endişe ediyor.

Yunan Hükümeti Haziran ödemelerinin tümünü ay sonunda topluca yapacağını açıkladı.

Yunanistan'ın Haziran'da 1,5 milyar Euro'su IMF'ye, 5,2 milyar Euro'su Avrupa Birliği'ne olmak üzere toplam 6,7 milyar Euro'luk borç ödemesi gerekiyor. Buna karşın, ülkenin kreditörleriyle 4 aydır süren müzakerelerde halen anlaşma sağlayamamış olması, borçların ödenmesini zorlaştırıyor. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mustafa :

bölge ülkeleri abd ve ab ye karşı birleşiyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar