banner864

Deniz altında WiFi ağı kurdular! 27 Ocak 2015, 09:51

 Rusya'nın Tomsk şehrindeki bilim insanları, su altında kablosuz bağlantı (Wifi) teknolojisini çalıştırmayı başardı. Böylece gelecekte teknolojik aletler deniz altında internet yoluyla kontrol edilebilecek.
Denizin altında WiFi sinyalleri 6km derinliğinde aktarmayı başaran Rus bilimadamları, geleceğin en önemli olayının veriakışı olacağına dikkat çektiler. Bu sene TPU İlim adamlarının Rusya Deniz Teknoloji Enstitüsü’ndeki meslektaşlarıyla müşterek şekilde modem üstünde test yapacaklarını sözlerine ekledi.

Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) Deniz Jeolojisi Telekominikasyon Laboratuvarı Bölüm Başkanı Yuri Svinolupov, yapılan testlerde saniyede 1.2 kilobit hızında veri aktarmayı başardıklarını söyledi. Günümüzde Rusya ’da aynı aletlerin saniyede 0.2 kilobit veri aktarabildiğini anlatım eden Svinolupov, “Modem şu an 200 filo hızında veri aktarabiliyor. Aletin teknik niteliklerini yabancı ülkelerdekilerle karşılaştığımız süre en iyiler içinde yer aldığını görüyoruz. Rusya’da ise eşi yok” biçiminde konuştu. Bölüm Başkanı, Bu sene TPU İlim adamlarının Rusya Deniz Teknoloji Enstitüsü’ndeki meslektaşlarıyla müşterek şekilde modem üstünde test yapacaklarını sözlerine ekledi.

Tomsk Bölgesi Vali Yardımcısı Mihail Sonkin, projenin su altında belirli noktalara güvenli ve süratli bir biçimde bilgi sağlamayı amaçladığını söyledi. Cihazın denizin 6 km derinliğinden veri aktarmayı başarabildiğini anlatım eden Sonkin, “Önümüzdeki çağda hedefimiz bilgi akışı, bilgi toplama ve aktarma, görüntü tanımlama bu şeklinde konulara yoğunlaşmak ve bu bölgelerde çalışmalar yapmak” bilgisini verdi.

Araştırmacılar gelecekte bu müşterilerin etraf sorunlarının tespiti ve çözümünde destekçi olabilmesini umuyor. Ortak kullanılacak olan standart bir veri paylaşımı sistemiyle, değişik gereçler kullanan tetkik ekipleri elde ettikleri verileri gerçek zamanlı bir biçimde paylaşıp birleştirebilecek.

Deniz Haber Ajansı
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar