banner864

Dışişleri Yunanistan'ı uyardı! 18 Eylül 2014, 17:44

Yunanistan Parlamentosu'nun soykırım inkarını suç sayan yasanın kabülüne, Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık, "Yunan Parlamentosu’nca geçmişte alınan temelsiz kararlara atıfta bulunan yasanın, uygulanmasını yakından takip edeceğiz" dedi.
Yunanistan Parlamentosu'nun, Yunan Ordusu'nun İzmir'de denize döküldüğü 9 Eylül'de aldığı, sözde soykırım kararı üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlık, "soykırım yoktur" diyenlere ceza öngören yasanın hazırlanması ve kabulü süreçlerini yakından izlediğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bir soru üzerine verdiği yanıtta, Yunan yetkililere gerekli hassasiyetle hareket etmelerini her seviyede telkin ettiklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanlğı'nın açıklamasında, söz konusu yasanın demokratik ilkeler ve çoğulcu demokrasinin temelini oluşturan ifade özgürlüğü ilkesine ters düştüğü vurgulandı. Bakanlık Sözcüsü Bilgiç, Yunan Parlamentosu’nca geçmişte alınan temelsiz kararlara atıfta bulunan Yasa’yı ve uygulanmasını yakından takip edeceklerini de kaydetti.

Sözde soykırım iddialarıyla ilgili yıllardır mücadele eden Talat Paşa Komitesi, yakın bir zamanda Yunanistan'a giderek, parlamentoya" AİHM Perinçek davası" kararını verecek ve yasanın iptali edilmesini isteyecek.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar