banner864

Dolar aradan kalkıyor! 26 Kasım 2014, 17:39

Rusya ve Türkiye ikili ticarette önemli bir adım attı. İki ülke, karşılıklı ticarette doların aradan çıkarılıp ulusal paraların kullanılması için mutabakata varıldı. Yapılan açıklamada, mutabakatın önünde herhangi bir engelin bulunmadığı belirtildi.
Ruya ve Türkiye ikili ticarette Dolar'ı aradan kaldıracak önemli bir adım attı. Ticarette, dolar yerine ulusal paraların kullanılması için mutabakata varıldı.
Gelişme, Moskova'da yapılan Rus-Türk Hükümetlararası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu Toplantısı’nın ardından açıklanan sonuç bildirisinde yer aldı. Bildiride tarafların, ödemelerin ulusal para cinsleri üzerinden yapılmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunmadığı belirtildi.

Görüşmelerde, doğalgaz ticareti ile ilgili de önemli bir gelişme yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan gaz fiyatında indirime gidilmesini talep ettiklerini kaydetti. Yıldız, "Söz konusu talep şu an itibariyle yetkili makamlar tarafından incelenmektedir" dedi. 

Yıldız, Rusya ve Türkiye’nin ticaret hacmini üçe katlayıp 100 milyar dolarlık hedefi yakalamak niyetinde olduğunu açıkladı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Türkiye’ye iletilen doğalgazın yıllık bazda 3 milyar metreküp arttırılması konusuna tarafların yakın ilgi gösterdiğini belirtti.

Ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi. Hem Rus hem de Türk tarafı, Akkuyu’nun inşaatının planlanan tarihte tamamlanması için gereken çabaların sarf edilmesi görüşünde birleşti. Ayrıca, Türk özel şirketlerinin Rusya’da kömür yataklarının işletilmesine olanak sağlayacak protokol imzalandı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar