banner864

Dünyada o canlıdan yalnızca dört tane kaldı 31 Temmuz 2015, 12:18

Ve artık onlardan yalızca dört tane var.
Ve artık onlardan yalızca dört tane var.

Dişi bir kuzey beyaz gergedanı Nabire,  yaşadığı bilinen yalnızca 4 kuzey beyaz gergedanı geride bırakarak pazartesi günü Çek Cumhuriyeti'ndeki bir hayvanat bahçesinde  kist yüzünden hayatını kaybetti.

Hayvanat bahçesindeki  görevlilerden biri 31 yaşındaki gergedanın tedavi edilemeyecek kadar büyük bir kistinin olduğunu bildirdi.

Hayvanat bahçesinin müdürü Premysl Rabas açıklamasında "Korkunç bir kayıp. Nabire hayvanat bahçemizde yetiştirdiğimiz en nazik gergedandı. Üzüntümüz yalnızca ona olan düşünlüğümüzden değil. Nabire'nin ölümü insanların anlamsız aç gözlülüğü yüzünden gergedanların yok oluşuna bir semboldür" sözlerine yer verdi.

 

Asya'da yerel halkların  batıl inançları yüzünden kuzey beyaz gergedanı boynuzları için avlanıyordu. Boynuzun birçok hastalığa iyi geleceğine inanılıyordu. Boynuzun yapısı aynı insan saçı ve tırnağı gibi yüksek miktarda keratin içermekte.

Yaşayan tek erkek gergedan olan 42 yaşındaki Sudan Kenya'da 24 saat silahlı koruma ile yaşamakta. Avcıları caydırmak için boynuzu kesilmiş durumda.

Sudan ile aynı bölgede Fatu ve Najin adında iki dişi gergedan da yaşıyor. İki dişi gergedan da daha önce Çek Cumhuriyeti'ndeki hayvanat bahçesinde kalmışlardı. Sudan son kalan erkek gergedan olmasına rağmen bir dişi ile çiftleşemeyecek kadar hasta.CNN

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar