banner864

Dünyanın en büyük uçan böceği bulundu 26 Temmuz 2014, 12:16

Entomoloji (böcek bilimi) uzmanları, Çin’in Sincan eyaletinde dünyanın en büyük uçan böceğini buldu. Böcek, kanatlarını açtığında 21,01 santimetre uzunluğa sahip olabiliyor.
Entomoloji (böcek bilimi) uzmanları, Çin’in Sincan eyaletinde dünyanın en büyük uçan böceğini buldu. Böcek, kanatlarını açtığında 21,01 santimetre uzunluğa sahip olabiliyor. Uzmanlar, böceğin Corydalidae sınıfına ait olduğunu açıkladı. Haberi The Daily Mirror duyurdu.

Uzmanların keşfettiği böcek, bilimin tespit ettiği en büyük böceğin rekorunu geride bıraktı. 19,1 santimetre açık kanat uzunluğuna sahip Güney Amerikalı yusufçuk böceği, şimdiye kadar dünyanın en büyük böcek sayılırdı.

Oldukça iri çene ve kıskaç yapısının da sahip olan yeni böcek Çin’in böcek müzesine teslim edildi.
Dış görünüş olarak dev bir yusufçuk böceğini andıran böcek, farklı bir sınıfa, Megaloptera (büyük kanatlılar) sınıfına ait. Genelde Çin, Vietnam ve Hindistan’da yaşıyor ve şimdiye kadar Sincan bölgesinde görülmemişti.
Su kirliliği konusunda “canlı gösterge” sayılan Corydalidae sınıfı böcekler sadece çok temiz su kaynaklarının yakınında yaşıyor. Suyun temizliğinde çok az bir kirlenme hissedildiğinde böcekler orayı terk edip başka mekanlar aramaya başlıyor.Kaynak: Rusya'nın Sesi Radyosu

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar