banner864

Dünya'nın gözü Paris'te 11 Ocak 2015, 15:25

Bugün dünyanın kalbi Fransa'nın başkenti Paris'te attı. Paris'teki Cumhuriyet Yürüyüşü'ne, Fransız yetkililerin verdiği rakamlara göre 1 buçuk milyon kişi katıldı. Onların arasında 50'ye yakın Devlet ve hükümet başkanı da yer aldı. Yürüyüşte Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil etti. Avrupa'nın birçok merkezinde de saldırılar eylemlerle kınandı.
17 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar Fransa'nın başkenti Paris'te protesto edildi. Sadece Paris'te değil, Avrupa'nın önemli merkezlerinde yürüyüşler yapıldı.

Fransa'daki protestoya "Cumhuriyet Yürüyüşü" adı verildi. Yürüyüş için alana, sabah saatlerinden itibaren yüz binlerce kişi toplandı. Alan saatler ilerledikçe tıklım tıklım doldu.

Yüz binlerce insanın toplandığı meydanda bir çok farklı ülkenin bayrağı taşındı. Kalabalık içinde Türk bayrakları da sık sık göze çarptı.

50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanı da yürüyüş alanındaydı. Eyleme Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Yürüyüş öncesi Liderler Elize Sarayı'nda karşılandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu sarayın girişinde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından karşılandı.

Yürüyüşte, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy gibi bir çok devlet ve hükümet başkanı bulundu.

Üst düzey isimlerin katıldığı yürüyüş için Parsi'te güvenlik alarmına geçildi. Binlerce güvenlik görevlisinin  hazır bulunduğu meydanda yürüyüş parkuru boyunca binaların üstüne keskin nişancılar yerleştirildi.

İzdiham yaşanmaması için, yürüyüşün yapılacağı üç kilometre uzunluğundaki Cumhuriyet ve Millet meydanları arasında iki ayrı parkur belirlendi.

Kolkola girerek birlik mesajı veren Dünya liderleri, yürüyüşün sonunda terör saldırısında ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Fransız yetkililere göre yürüyüşe 1 buçuk milyon kişi katıldı

Fransa ile aynı anda Türkiye'de de yürüyüş yapıldı. İstiklal Caddesi'ndeki sessiz yürüyüşte Fransa Konsolosluğu önüne yüründü. Yapılan basın açıklamasının ardından Konsolosluk önüne kalem bırakıldı.
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar