banner864

''Emperyalizmle mücadele günü'' 04 Kasım 2014, 19:53

İran'da her yıl “Emperyalizmle Mücadele ve Öğrenci Günü” olarak kutlanan, Amerikan Büyükelçiliği'nin üniversite öğrencileri tarafından kuşatılmasının 35 yıldönümü törenlerle kutlandı. Tahran'daki eski büyükelçik binası önünde toplanan on binlerce İran’lı, Amerika ve İsrail aleyhine slogan attı. Bu yıl 4 kasım tarihinin, Aşura matemine denk gelmesi, yapılan etkinliklere ayrı bir anlam kattı.

4 IRAN BASKIN paylaşan: ulusalkanal
İran’da “Emperyalizmle Mücadele ve Öğrenci Günü”  törenleri bu sabah binlerce kişinin katılımı ile Amerika’nın Tahran’daki Eski Büyükelçiliği önünde gerçekleşti.

Casusluk Yuvası olan Elçilik binası 4 Kasım 1979 tarihinde bir grup üniversite öğrencisi tarafından kuşatılmış, Büyükelçi dahil 90 elçilik personeli rehin alınmıştı.

Büyükelçiliğin işgal nedeni, Devrik Şah’ın Amerika tarafından sığınma talebinin kabul edilmesiydi.

İmam Humeyni’nin talimatı ile Büyükelçilik'te bulunan siyahi çalışanlar, kadınlar ve çocuklar serbest bırakılmış; 55 büyükelçilik çalışanı tam 444 gün boyunca büyük elçilik binasında rehin tutulmuştu.

Amerika elçilik personelini kurtarmak için “ Kartal Pençesi” adlı bir askeri operasyon düzenledi, başarısızlıkla sonuçlanan operasyonda 8 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

4 Kasım tarihinin Aşura gününe denk gelmesi törenlere ayrı bir anlam kattı. Zalime boyun eğmeyen Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki Aşura felsefesi, yapılan konuşmalara ve etkinliklere yansıdı.

Törende konuşan Tahran Üniversitesi öğretim görevlisi Ali Rıza Penahiyan, İran halkının uyanık ve bilinçli bir halk olduğuna dikkat çekerek “ İranlılar dönemin yezidi ve dönemin Hüseyinlerinin kimler olduğunun farkındadır” dedi.

On binlerce Tahranlının katıldığı törenlerde Amerika, İsrail ve İngiltere bayrakları yakıldı.

Haber: Yakup Aslan
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar