banner864

Esad kazanıyor 07 Mayıs 2014, 17:56

Suriye'de emperyalizmin desteklediği silahlı muhalif gruplar pes etme noktasına geldi. Silahlı muhalif gruplar 3 sözde başkent olarak kullandıkları Humus kentinden Birleşmiş Milletler gözetiminde çekiliyor. Otobüsler Humus'un muhaliflerin kontrolündeki eski kent bölgesinden tahliyeye başladı.
Suriye'deki emperyalizmin güdümünde Beşar Esad yönetimini devirmeye çalışan silahlı muhalifler havlu atmak üzere. Esad'a karşı 3 yıldır silahlı mücadele yürüten muhalifler sözde "başkent" olarak nitelendirdikleri Humus kentini terk ediyor.

Devreye Birleşmiş girdi. Anlaşma sağlanınca otobüsler Humus'un silahlı muhaliflerin kontrolündeki eski kent bölgesinden tahliyeye başlandı. Otobüslere binen silahlı militanlar, kuzey bölgesine doğru götürülüyor.

3 yıldır kentin öneml bir kısmını denetim altıda tutan muhalifler artık Humus'ta herhangi bir mevziye sahip değil. Şam yönetimi de kentteki denetimini yeniden eline alıyor.

Suriye ordusu, 2 yıldır Humus'taki muhalifleri kuşatma altında tutuyordu. Gelinen aşamada muhalif gruplar büyük bir moral bozukluğuğla kentten çekiliyor.

BBC'ye değerlendirmede yapan 3 Mayıs'tan bu yana Humus'ta bulunan gazeteci Hediye Levent, anlaşma söylentisi sonrasında kentte herhangi bir çatışmaya şahit olmadığını söyledi. Levent'in gözlemlerine göre, anlaşma söylentisinin ardından sokaklar her geçen gün biraz daha kalabalıklaştı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar